FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wracają burze, i znów mogą być gwałtowne, z ulewami, gradem i porywistym wiatrem

Krótko cieszyliśmy się spokojniejszą pogodą, bez gwałtownych burz. Z zachodu nadciąga front atmosferyczny, a wraz z nim niebezpieczne zjawiska, od błyskawic i ulew po gradobicia i wichury. Gdzie i kiedy aura się załamie? Sprawdź!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W niedzielę (18.08) wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek (18/19.08) do zachodnich regionów kraju, a zwłaszcza nad południowy zachód, dotrą obfite deszcze, którym miejscami mogą towarzyszyć burze i porywisty wiatr. Do godzin porannych gwałtowne zjawiska dotrą nad dzielnice centralne.

Śledź burze na żywo >>>

W ciągu kilku godzin może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 1-2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90-100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Na pozostałym obszarze noc zapowiada się spokojnie, jedynie na północy i północnym wschodzie może przelotnie popadać. Minimalna temperatura wyniesie od 14 stopni na Pomorzu do 20 stopni na Dolnym Śląsku.

Ciąg dalszy niespokojnej pogody będzie miał miejsce w poniedziałek (19.08). Tym razem deszczowo i burzowo będzie miejscami na południu, wschodzie i w centrum kraju. Znów może spaść do 30 mm, lokalnie z gradem o średnicy 2-3 cm i porywami wiatru do 90-100 km/h.

Na zachodzie i północy kraju też może spadać, jednak burz się nie spodziewamy, a to oznacza, że będzie spokojnie. Najlepsza aura zapanuje na Pomorzu, gdzie nie powinna spaść kropla deszczu. Będziemy mieć duże zróżnicowanie temperatury, od zaledwie 22 stopni na Pomorzu do 30 stopni na Lubelszczyźnie.

W strefie występowania opadów i burz, z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza, będzie parno i duszno. Podczas gwałtownych zjawisk temperatura będzie się obniżać nawet o 5-10 stopni w krótkim czasie.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news