Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

POGODA NA ŻYWO - najnowsze wiadomości przez całą dobę

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie.

Poznaj niezwykłą historię meteorologii od Talesa z Miletu aż po superkomputery

Światowy Dzień Meteorologii to wyśmienity moment, aby przyjrzeć się temu, jak wyglądało przewidywanie pogody lata temu i co się od tamtego czasu zmieniło. Przy okazji powspominamy największe telewizyjne ikony polskiej prognozy pogody.

Prezenterzy pogody: Czesław Nowicki (po lewej) i Elżbieta Sommer (po prawej). Fot. TVP.

Historia meteorologii jest długa, ma przeszło 2 tysiące lat. Choć ludzie od zawsze patrzyli w niebo, śledzili chmury, doświadczali opadów i wichur, to jednak przewidywać zjawiska nauczyli się całkiem niedawno... Zobacz cały artykuł >>>

Bociania wioska na Mazurach

Na Warmii i Mazurach położone są wyjątkowe wsie, nazywane przez samych mieszkańców „bocianimi wioskami”. Na wielu domach znajdują są gniazda boćków, które każdego roku licznie odwiedzają swoich gospodarzy. Te biało-czarne ptaki z czerwonymi dziobami i nogami, żyją tam, jak w raju. Żywią się żabami, chrząszczami i myszami na pobliskich polach, a część zdobyczy przynoszą swoim małym. Zobaczcie jedną z takich „bocianich wiosek” w pełnej okazałości na zdjęciach.

Historyczna powódź w USA

Mieszkańcy amerykańskich stanów Iowa i Nebraska przeżywają największą powódź w swoim życiu. Jest ona efektem wyjątkowo ulewnych deszczy i gwałtownego roztapiania się śniegu, który spadł tam na początku marca podczas nietypowo obfitych śnieżyc. Wylało wiele rzek zatapiając niekiedy całe miasta. Fala powodziowa na rzece Missisipi spodziewana jest od Grand Forks w Dakocie Północnej aż po Nowy Orlean. Zginęły 3 osoby, a straty materialne sięgają 2 miliardów dolarów.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pogoda do końca marca i w pierwszej dekadzie kwietnia? Sprawdź!

Przygotowaliśmy szczegółową prognozę pogody na końcówkę marca i całą pierwszą dekadę kwietnia. Czy wiosna wreszcie się rozkręci przynosząc ciepło i słoneczko, a może jeszcze przypomni sobie o nas zima?

Fot. Max Pixel.

Co się zdarzy do końca marca i na początku kwietnia?... Sprawdź prognozę 16-dniową >>>

Powstała pierwsza w Europie podwodna restauracja. Zachwyca swoim pięknem

Osoby odwiedzające Norwegię mogą się skusić na zupełnie nową atrakcję w postaci wyjątkowej restauracji sieci Snøhetta, która nazywa się Under i jak jej nazwa sugeruje… ten piękny obiekt znajduje się częściowo pod wodą.

Fot. Snøhetta.

Biorąc pod uwagę niebywale trudne warunki lokalnego wybrzeża, trudno sobie wyobrazić, że podobny projekt w ogóle powstał, ale najwyraźniej firma zatrudniła wyjątkowo utalentowanego inżyniera. W ten oto sposób mamy do czynienia długą na 34 metry restauracją zbudowaną na barce zlokalizowanej niedaleko miejsca, w którym... Zobacz cały artykuł >>>

Wycieczkowiec kontra sztorm

Statek wycieczkowy Viking Sky dryfuje na Morzu Norweskim z powodu awarii silników. Potężne 8-metrowe fale i wiatr przekraczający 100 km/h spycha go na mieliznę i skały. Za pomocą śmigłowców udało się już ewakuować 300 osób spośród około 1300, które znajdują się na pokładzie. Zobaczcie, jak wygląda wycieczkowiec zupełnie bezbronny wobec sztormu.

Zorzy polarnej nie było

Prognozy NASA nie potwierdziły się. W nocy do ziemskim biegunów magnetycznych nie dotarł strumień naładowanych cząstek ze Słońca, dlatego też nigdzie nie pojawiła się zorza polarna. Pozostaje nam czekać na kolejną szansę, a niestety, będzie ich coraz mniej, bo Słońce staje się coraz spokojniejsze wkraczając w minimum swojej aktywności.

Fot. Max Pixel.

Nadciąga duże ochłodzenie. Będzie porywiście wiało, spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Zgodnie z zapowiedziami po bardzo ciepłej i słonecznej sobocie pogoda zacznie się zmieniać. W niedzielę ochłodzi się, zaś w poniedziałek zacznie bardzo mocno wiać, a także obficie padać, zarówno deszcz, jak i śnieg. Krajobrazy mogą się zabielić.

Fot. Max Pixel.

Jeszcze w sobotę raczyliśmy się błękitem nieba i nawet 21 stopniami w cieniu. Jednak końcówka weekendu przynosi nam ochłodzenie, którego apogeum nastąpi na początku tygodnia. Pierwszą oznaką załamania pogody jest olbrzymi spadek ciśnienia nawet o 15-20 hPa w ciągu następnej doby... Zobacz cały artykuł >>>

Jaka wiosna? W Norwegii wciąż zima

O wiośnie w miejscowości Skarsvagw Norwegii nikt nie słyszał. Tam wciąż panuje zima, o czym świadczy nagranie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie, które jest wysokie, zaczyna gwałtownie spadać. Jutro o tej porze będzie niższe nawet o ponad 10 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na północnym wschodzie do 1029 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne zaczną się pogarszać.

21 stopni na Dolnym Śląsku

Mieliśmy przepiękną sobotę. W większości regionów kraju niebo było bezchmurne i błękitne. Poważnie chmurzyło się tylko na Pomorzu i tam też zaczęło padać. Temperatura okazała się niezwykle przyjemna. Najcieplej było na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokazały w cieniu nawet 21 stopni. Mieszkańcy postanowili powitać wiosnę krótkimi rękawkami, a niektórzy nawet krótkimi spodenkami. Nikt z tego powodu nie zamarzł.

Zatoka Botnicka pod lodem

Wczorajsze rozpogodzenia sprawiły, że za pomocą satelity meteorologicznego mogliśmy podejrzeć, gdzie na Bałtyku utrzymuje się jeszcze pokrywa lodowa. Okazuje się, że niemal całe morze jest od niej wolne, poza Zatoką Fińską i Zatoką Botnicką. Ta ostatnia jest najdalej położoną na północ zatoką naszego morza, gdzie ubiegłej zimy pokrywa lodowa miała grubość nawet 30-50 cm. Najszybciej roztapia się ona u wybrzeży Szwecji.

Fot. NASA.

W oczekiwaniu na zorzę

Do Ziemi jeszcze nie dotarł wiatr słoneczny, więc w atmosferze nie rozpętała się burza geomagnetyczna i nie ma z niej zorzy polarnej. Pozostaje nam cierpliwie czekać, bo prognozy NASA wskazują, że sytuacja w nocy ulegnie zmianie i jest szansa na ujrzenie zorzy z obszaru Polski. Tymczasem źródło wiatru słonecznego, czyli grupa 11 plam o numerze 2736, osiągnęła olbrzymie rozmiary. Tak wygląda obecnie, gdy zaczyna chować się za niewidoczną z Ziemi stroną tarczy.

Fot. NASA.

Chmurki płyną po niebie

Jedne chmurki zanikają, a inne w tym czasie się tworzą, jedne są jasne, a inne ciemne.

Wiatr zrywa dach z budynku

Wystarczy wiatr osiągający 80 km/h, aby zerwać dach z 4-piętrowego budynku mieszkalnego.

Kiedy zakończy się sezon grzewczy i do kiedy będą grzały kaloryfery?

Zima okazała się łagodna, dzięki czemu wielu z nas zaoszczędziło na opłatach za ogrzewanie. Wyjątkowo ciepły marzec sprawił, że kaloryfery coraz częściej są zimne. Jednak kiedy sezon grzewczy ostatecznie dobiegnie końca?

Fot. Max Pixel.

Pytacie nas, do kiedy potrwa sezon grzewczy. Zawsze jest on uzależniony od temperatury. Zarządcy budynków zazwyczaj włączają kaloryfery, gdy temperatura powietrza w cieniu spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach... Zobacz cały artykuł >>>

Trzej muszkieterowie nad Australią

Pilot Airbusa A320 podczas przelotu nad Australią uwiecznił o zachodzie Słońca trzy wędrujące obok siebie chmury burzowe (Cumulonimbus Incus). Ich wierzchołki w kształcie kowadła sięgały wysokości kilkunastu kilometrów nad powierzchnię ziemi.

Fot. A320 Pilot.

152. rocznica sprzedaży Alaski

Za kilka dni minie 152. rocznica sprzedaży przez cara Aleksandra II półwyspu Alaska. Za kwotę 7 milionów 200 tysięcy dolarów w złocie zakupili ją Amerykanie. Jednak Rosjanie złota nie otrzymali, bo statek go transportujący zatonął. Umowa minęła po 99 latach, a więc w 1966 roku. Według niektórych rosyjskich historyków, Alaska została wydzierżawiona, a nie sprzedana, wobec czego Rosjanie mogą sobie rościć do niej prawo zwrotu.

Fot. NASA.

Jednak zapewne zwrotu domagać się nie będą, chyba, że postąpią podobnie, jak z Krymem. Alaska ma powierzchnię nieco ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa ciągnie się na dystansie ponad 10 tysięcy kilometrów. To nie tylko największy, ale również najzimniejszy amerykański stan. Na tle historii pomiarów odnotowano tam nawet minus 62 stopnie. Oto Alaska w pełnej krasie na zdjęciu satelitarnym.

Pentagon stworzył zmodyfikowane genetycznie owady do przenoszenia wirusów

Amerykańska agencja rządowa DARPA, na co dzień zajmująca się rozwojem innowacyjnych technologii dla wojska, chce zacząć chronić rolnictwo za pomocą zmodyfikowanych genetycznie owadów nowej generacji.

Fot. DARPA.

Niesamowity rozwój biotechnologii pozwala tworzyć projekty, jakie jeszcze niedawno nie śniły się nawet futurologom. Tę potężną broń można wykorzystać zarówno dla dobra ludzkości, jak i przeciw niej. DARPA pragnie tej pierwszej opcji, oczywiście najbardziej dla USA, ale całkiem szybko może zrealizować się i ta druga... Zobacz cały artykuł >>>

Drapacze chmur w morzu mgły

Mgła to nic innego, jak miniaturowe, niemal niewidoczne gołym okiem krople wody, które widzimy tylko dlatego, że się grupują w większą strukturę. Czym się różni chmura od mgły? Tylko tym, że nie sięga powierzchni ziemi. Zobaczcie, jak w przyspieszeniu mgła kotłuje się pod osłoną nocy nad Portland, największym miastem amerykańskiego stanu Oregon.

prognoza polsat news

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo i chcesz się nimi podzielić?
Wyślij do nas

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda