FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

POGODA NA ŻYWO - najnowsze wiadomości przez całą dobę

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie.

Gdzie są teraz burze?

Poniżej mapa obrazująca, gdzie teraz znajdują się burze. Czerwone kropki oznaczają najnowsze wyładowania, a kolejne kolory, coraz to wcześniejsze. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 5 minut):

Dane: Burze.dzis.net

Chmura szelfowa nad Rzeszowem

Tomasz uwiecznił wczoraj okazałą chmurę szelfową nad Rzeszowem.

Chmura szelfowa w Rzeszowie. Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Rzeszowie. Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl

Sztormowa aura nad Bałtykiem

Dzisiejsza pogoda panująca nad Bałtykiem nie zachęca do kąpieli słonecznej. Chociaż pojawiają się większe przejaśnienia, to jednak temperatura sięga zaledwie 15 stopni, w dodatku wieje przeszywająca bryza morska, która osiąga chwilami nawet 60-70 km/h. Na plaży w Jastrzębiej Górze, najdalej wysuniętym na północ miejscu w Polsce, tłumów nie ma.

Sztormowa aura nad Bałtykiem

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości platformy WebCamera.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju jest pochmurno z ciągłymi opadami deszczu w pasie od południowego Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie jest umiarkowane, większe na Pomorzu, gdzie miejscami słabo i przelotnie pada. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Temperatura oscyluje w okolicach 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 lipca 2020 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 lipca 2020 o godzinie 9:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tylko 9 stopni o poranku

Poranek miejscami na północy, zachodzie i południu kraju przyniósł spadki temperatury poniżej 10 stopni. Najzimniej było w kotlinach okołogórskich, gdzie np. w Kłodzku odnotowano zaledwie 9 stopni. Tak zimnego wczesnego poranka nie było tam od miesiąca. Kolejne noce i ranki będą jeszcze zimniejsze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. Barometry pokazują teraz od 1011 hPa (umiarkowane) na północy do 1018 hPa (podwyższone) na południowym zachodzie kraju. Biomet polepszy się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Polskie rzeki i jeziora

Plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków to jest to, co uprzyjemnia nam wypoczynek nad polskimi jeziorami i rzekami. Zobaczcie najpiękniejsze z nich i wybierzcie te, które podobają się Wam najbardziej. Może się wybierzecie nad ich brzegi?

Księżyc w pełni i obłoki srebrzyste

Poprzednia noc przyniosła nam fantastyczny spektakl. Na niebie północno-zachodnim spektakularne obłoki srebrzyste.

Obłoki srebrzyste na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl
Obłoki srebrzyste na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl

A po przeciwnej stronie wschodzący Księżyc tuż po pełni.

Wschodzący Księżyc tuż po pełni na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl

Podwójna tęcza i smuga opadów

Michał uwiecznił podwójną tęczę wraz z tworzącą ją smugą opadową. To właśnie na niej załamują się promienie słoneczne tworząc barwne łuki.

Podwójna tęcza w Płotach w woj. zachodniopomorskim. Fot. Michał Sak / TwojaPogoda.pl
Podwójna tęcza w Płotach w woj. zachodniopomorskim. Fot. Michał Sak / TwojaPogoda.pl

Burze i ulewy na Podkarpaciu

Najintensywniejsze burze i deszcze przechodzą dzisiaj nad Podkarpackiem i Lubelszczyzną. W rejonie Nowego Żmigrodu w woj. podkarpackim, według danych IMGW, spadło aż 40 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, co skończyło się lokalnymi podtopieniami. Tak wyglądały chmury burzowe wędrujące w rejonie Rzeszowa na zdjęciu od Macieja.

Chmura szelfowa w rejonie Rzeszowa. Fot. Maciej Sierżęga / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w rejonie Rzeszowa. Fot. Maciej Sierżęga / TwojaPogoda.pl

Burzowo na wschodzie

Wieczór mija pod znakiem burz w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Miejscami towarzyszą im ulewne deszcze połączone z gradem i porywistym wiatrem. Możliwe są podtopienia oraz uszkodzenia budynków i drzewostanu. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Za małe na pierwsze loty

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Utonęły już 143 osoby

Mamy wakacje, a to oznacza, że wielu z nas będzie wypoczywa nad rzekami, jeziorami czy stawami. Niektórzy postanawiają się ochłodzić kąpiąc się w wodzie. Pamiętajcie, gdy pod żadnym pozorem nie wchodzić do niej po długotrwałym przebywaniu w słońcu, ani też po spożyciu alkoholu. Od początku roku utonęły już 143 osoby, w tym 9 osób tylko w weekend. Jeśli nie zachowamy ostrożności, to do końca wakacji utonie kolejne kilkaset osób. Tylko od nas zależy czy tak się stanie. Możemy to zmienić.

Fot. RCB.
Fot. RCB.

Piekielny żar w Hiszpanii

W Hiszpanii lato zaczyna się rozkręcać. Przez kilka następnych dni termometry w południowej i centralnej części kraju, w tym w rejonie Madrytu, będą pokazywać nawet powyżej 40 stopni w cieniu. Najgoręcej będzie tradycyjnie w Andaluzji, gdzie temperatura zbliży się do 45 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zróżnicowane temperatury

Nad południowo-wschodnie regiony kraju nadal napływa gorące powietrze, za sprawą którego temperatura w Rzeszowie sięga w cieniu 29 stopni. Natomiast nad północno-zachodnie regiony napływa już dużo chłodniejsza masa polarno-morska, która obniża temperaturę maksymalnie do 19 stopni w Kołobrzegu. Różnica w temperaturze między przeciwległymi krańcami kraju sięga aż 10 stopni.

Zróżnicowane temperatury

Pierwsze burze na Pomorzu

Miejscami na Pomorzu pojawiają się pierwsze dzisiejsze burze, którym towarzyszy przelotny deszcz i porywisty wiatr. W najbliższych godzinach zagrzmieć może także na wschodzie i południowym wschodzie. Tam zjawiska mogą być gwałtowniejsze, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Zachowajcie ostrożność i śledźcie mapę burzową!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Po upałach zrobiło się zimno

W Wierchojańsku na Syberii, jednym z najzimniejszych miast na świecie, temperatura w miniony weekend spadła do zaledwie 13-14 stopni. Dla porównania druga połowa czerwca przyniosła tam rekordową falę upałów, w trakcie której termometry pokazywały nigdy nie notowane wcześniej w tych stronach 38 stopni w cieniu. Upał zmienił się w przeszywający chłód.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj burze przejdą na regionami wschodnimi i południowo-wschodnimi, lokalnie mogą się też pojawiać na Pomorzu i Warmii. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Na wybrzeżu mocno powieje

Po południu i wieczorem na wybrzeżu, a także częściowo w głębi Pomorza, spodziewamy się porywistego wiatru wiejącego z południowego zachodu i zachodu, który może osiągać do 70-80 km/h, a na morzu do 90 km/h. Mogą pojawiać się również przelotne opady deszczu, a lokalnie także burze.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

prognoza polsat news

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo i chcesz się nimi podzielić?
Wyślij do nas