FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

POGODA NA ŻYWO - najnowsze wiadomości przez całą dobę

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie.

Deszczowo na zachodzie

Na zachodzie kraju chmurzy się i pada deszcz. Późnym popołudniem opady zaczną się przemieszczać w kierunku północno-zachodnim. Wieczorem parasole przydadzą się na Pomorzu. Jutro już nigdzie nie powinno padać. Deszcze wrócą w piątek, tym razem głównie do północnych województw.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Powstał materiał termoelektryczny, który zapewni darmową energię urządzeniom IoT

Nastąpił długo oczekiwany przełom w świecie materiałów termoelektrycznych. Dzięki niemu jeszcze więcej darmowej energii zasili wszelkiej maści inteligentne urządzenia Internetu Rzeczy, więc wszyscy na tym skorzystamy.

Fot. MaxPixe / TU Vien.
Fot. MaxPixe / TU Vien.

Materiały termoelektryczne związane np. ze zjawiskiem Seebecka mają zdolność do przekształcenia ciepła w energię elektryczną. Dzieje się to wówczas, gdy dwa metale lub półprzewodniki, znajdujące się w obwodzie, posiadają w miejscu styku różne temperatury. Generowaną przez nie energię elektryczną mierzy się za pomocą wartości ZT. Im wyższa wartość ZT, tym lepsze właściwości termoelektryczne materiałów... Zobacz cały artykuł >>>

Niż przyniesie chłód

Na południe od wybrzeży Islandii i Grenlandii znajduje się głęboki niż, w którego centrum ciśnienie spadło poniżej 970 hPa. W najbliższych dniach będzie on przynosić do zachodniej Europy chłodniejsze powietrze. W górach może to oznacza nowe dostawy białego puchu, a na nizinach nocne i poranne przymrozki.

Fot. Veðurstofa Íslands.
Fot. Veðurstofa Íslands.

Islandzkie gejzery szaleją

Aktywność gejzerów, wchodzących w skład obszaru geotermalnego Reykjanes na Islandii, w ostatnich dniach gwałtownie zwiększyła się, co zarówno niepokoi, jak zachwyca turystów i mieszkańców okolic Reykjaviku i Keflaviku. Doszło tam do kilkuset wstrząsów ziemi. Ostatnią erupcję podmorskiego wulkanu odnotowano w 1926 roku. Tamtejsze wulkany wybuchają średnio co 130 lat.

„Jak w głuchym telefonie”. Skąd wzięła się zima 30-lecia, największa bzdura tego sezonu?

Polskie media od kilku tygodni trąbią o czekającej nas zimie 30-lecia, której jednak w żadnej prognozie sezonowej ani widu, ani słychu. Postanowiliśmy sprawdzić, skąd wzięła się największa bzdura tego sezonu. Śledztwo zawiodło nas aż do... Anglii.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zaczęło się od brytyjskiego brukowca „The Sun”, który opublikował na początku września, a następnie zaktualizował pod koniec miesiąca, artykuł o powrocie „Bestii ze Wschodu”, czyli chwytliwego określenia... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, ale pojawiają się przejaśnienia. Najpogodniej jest w pasie od Ziemi Łódzkiej przez Kielecczyznę po Małopolskę. Lokalnie w Wielkopolsce słabo i przelotnie pada deszcz. Wiatr wieje ze wschodu i południowego wschodu. Temperatura wynosi od 7 do 11 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 listopada 2019 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 listopada 2019 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zima w północnej Afryce

Bardzo rzadkie widoki panują w Algierii, gdzie spadło mnóstwo śniegu. Biały puch, nawet na terenach górzystych, nie należy do częstych zjawisk. Miejscowi są zachwyceni.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sami Allaoua.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sami Allaoua.

Tornado we Włoszech

Nie tylko powodzie nękają mieszkańców Włoch. Nad krajem przechodzą burze, którym towarzyszą trąby powietrzne. Jedna z nich przetoczyła się nad rejonem Grosseto w Toskanii. Krajobraz po żywiole jest opłakany. Tornado pozrywało dachy z budynków, połamało drzewa i uszkodziło sieć energetyczną. Na szczęście nie ma ofiar.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wyjątkowo ciepły weekend

19 stopni pokazały dzisiaj po południu termometry w Nowym Sączu w Małopolsce. Wczoraj miasto też znalazło się wśród najcieplejszych. Temperatura sięgnęła 18 stopni. Weekend na południu i w centrum kraju był nadzwyczaj ciepły. Niemal wszędzie notowano powyżej 15 stopni. W miejscach, gdzie niebo rozpogadzało się, było bardzo przyjemnie.

Wyjątkowo ciepły weekend

prognoza polsat news

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo i chcesz się nimi podzielić?
Wyślij do nas