Nagła powódź na pustyni

Powodzie na pustyniach bywają bardzo gwałtowne, ponieważ podczas ulew, koryta wyschniętych przez większą część roku rzek, natychmiast wypełniają się wodą aż po same brzegi, a następnie wylewają. Czasem kończy się to tragicznie, bo nad brzegami takich okresowych rzek mieszkańcy lubią spędzać czas z rodzinami. Gdy powódź ich zaskakuje, jest mało czasu na ucieczkę w bezpieczne miejsce. Tak właśnie zdarzyło się w Omanie.

Najmroźniejsze selfie na świecie

Widzieliśmy już selfie z najróżniejszych miejsc. Jedni fotografowali się znad krawędzi klifów, a inni w tle z szalejącymi tornadami. Teraz przyszło czas na selfie z najmroźniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura spada zimą do minus 60 stopni. Pewien pracownik kopalni odkrywkowej na Syberii sfotografował się w tle z jedną z największych ciężarówek, jakie zbudowała ludzkość, całej pokrytej lodem, zresztą podobnie jak on sam.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Odkryj tajemnice Gór Sowich

Pokażemy Wam najbardziej urokliwe i mało znane miejsca w Polsce, gdzie w tym wyjątkowym czasie odpoczniecie z dala od tłumów. Tym razem zachęcimy Was do wycieczki w Góry Sowie, które możecie podziwiać z wieży widokowej w kształcie latarni morskiej, a ich historię opowie owiane złą sławą podziemne miasto Hitlera.

Góry Sowie to wciąż mało popularne wśród turystów pasmo górskie na Dolnym Śląsku, które warte jest odwiedzenia z powodu swej bardzo burzliwej historii i przepięknych krajobrazów, które można kontemplować w ciszy, z dala od zgiełku całych hord turystów... Dowiedz się więcej >>>

Podwodne wysypisko śmieci

Jak myślicie, co można zobaczyć nurkując w niezwykle przejrzystych wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży rajskiej wyspy Bali? Koralowce, meduzy, a może egzotyczne ryby? Nic bardziej mylnego. Najwięcej jest tam śmieci, a dokładniej plastikowych butelek i sztućców oraz toreb foliowych. Skala tego podwodnego wysypiska śmieci przeraża. W związku z katastrofą ekologiczną władze ogłosiły alarm. Jednak turyści, którzy śmiecą najbardziej, w ogóle się tym nie przejmują.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

W niedzielę słabych burz spodziewamy się głównie na południowym wschodzie i północy kraju. Należy się tam liczyć z ulewnym deszczem do 30 mm, lokalnie tylko z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

500 interwencji strażackich

Jak informuje RCB, po ostatnich burzach odnotowano ponad 500 interwencji strażackich, głównie na Śląsku i w Małopolsce. Energia elektryczna przestała płynąć do prawie 5 tysięcy odbiorców, przede wszystkim na Ziemi Łódzkiej i Śląsku. Dzisiaj burzowo będzie na południowym wschodzie kraju.

Dużo chłodniejsza noc

Na zachodzie kraju miniona noc przyniosła zaledwie 14 stopni. Dla porównania poprzedniej temperatura nie spadła poniżej 23 stopni i zapisała się jako najcieplejsza w tym roku. Wreszcie można było spokojnie zasnąć bez męczącej duchoty. Kolejne noce będą jeszcze chłodniejsze, miejscami termometry o świcie będą pokazywać zaledwie nieco ponad 10 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wreszcie popadało

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów kraju czekają na deszcz. Na pozostałym obszarze popadało, miejscami najmocniej od początku sierpnia. Doszło do podtopień ulic i zabudowań. Dzisiaj deszczowo będzie na wschodzie, a burze przejdą nad Lubelszczyzną i Podkarpaciem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1011 hPa (umiarkowane) na północy do 1015 hPa (podwyższone) na południu kraju. Biomet polepszy się, tylko na wschodzie i południowym wschodzie pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burzowa noc

Noc na południu, wschodzie i w centrum kraju będzie burzowa i deszczowa. W dalszym ciągu możliwe są gwałtowne zjawiska powodujące szkody materialne, dlatego zalecamy ostrożność. Na zachodzie i północy aura poprawi się, deszcz ustanie, a niebo się rozpogodzi.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Nastolatkowie doznali udaru słonecznego

Troje nastolatków w wieku od 15 do 17 lat podczas obozu żeglarskiego źle się poczuło i wymiotowało, po tym, gdy kilka godzin spędziło w pełnym słońcu na jachcie na jednym z jezior w rejonie Giżycka na Mazurach. Ratownicy stwierdzili udar słoneczny. Nastolatkowie byli odwodnieni i przegrzani. Mogło się to dla nich źle skończyć. To przestroga przed beztroską ekspozycją na słońce w upalny dzień.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Na kajakach

Spływy kajakowe to ostatnio coraz popularniejszy pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potężna ulewa w Kłodzku

Na zachodzie i północy kraju dotychczas padało najmocniej. Prawie nie ma tam miejsce, gdzie nie spadłby deszcz. Największa ulewa przeszła między godziną 14:30 a 15:30 nad Kłodzkiem, gdzie według danych IMGW-PIB suma opadów w ciągu godziny sięgnęła aż 40 litrów na metr kwadratowy ziemi.

Doszło do licznych podtopień ulic, zabudowań i posesji. Strażacy interweniowali już kilkadziesiąt razy.

Burze, deszcz, grad i silny wiatr

W pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, a także przez Pomorze przechodzą burze, lokalnie gwałtowne, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Niebezpiecznie jest również poza strefą burz w Wielkopolsce, na Kielecczyźnie, Kujawach i Warmii, gdzie pojawiają się intensywne opady deszczu. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Alert RCB przed burzami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) rozesłało SMSy z ostrzeżeniami przed gwałtownymi burzami gradowymi do 11 województw. „Uwaga! Dziś (22.08) bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

Alert RCB przed burzami

Duże różnice w temperaturze

W zachodniej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo, a miejscami też burzowo. Temperatura spada i przeważnie nie przekracza 20 stopni. W Zielonej Górze jest najchłodniej, zaledwie 19 stopni. We wschodniej połowie kraju jest słonecznie i upalnie, przeważnie powyżej 30 stopni, a w Łodzi i Warszawie do 33 stopni w cieniu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2020 o godzinie 14:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2020 o godzinie 14:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Deszcz przepłoszył plażowiczów

Nad wschodnim wybrzeżem przechodzą deszczowe chmury, które przegnały urlopowiczów z plaż. Tak jest teraz w Dębkach:

Deszcz przepłoszył plażowiczów

Na zachodnim wybrzeżu pogoda zaczęła się poprawiać, deszcz ustał, choć niebo nadal jest pochmurne. Urlopowicze wrócili na plaże. Tak wygląda teraz wybrzeże w Pobierowie:

Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy WebCamera.pl

Pierwszy upał

Miejscami na południu i w centrum kraju temperatura przekracza już 30 stopni w cieniu. Późnym popołudniem, zanim nadejdą deszcze i burze, termometry mogą pokazać do 32-33 stopni, a miejscami jeszcze więcej. Na zachodzie ochładza się, temperatura nie przekracza 25 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Z zachodu na wschód kraju wędrują burze, które mogą być miejscami gwałtowne. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm (lokalnie 5 cm) i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h (lokalnie 100 km/h), może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju zachmurzyło się i pada, a miejscami także grzmi. Na północy również chmurzy się, ale opady dotrą tam w następnych godzinach. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr na zachodzie zmienił kierunek na zachodni i nasilił się, na wschodzie pozostaje południowy. Temperatura wynosi od 21 stopni na Pomorzu do 27 stopni w centrum kraju. Załamanie pogody postępuje z zachodu na wschód.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2020 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 sierpnia 2020 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej