FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! Wieczorem i w nocy przejdą groźne burze. Grad do 7 cm, a wiatr do 120 km/h [MAPY]

Noc z wtorku na środę zapowiada się bardzo niebezpiecznie. W gorącym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe, które przyniosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury, a nawet trąby powietrzne. Sprawdźmy, gdzie zjawiska mogą powodować szkody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Późnym popołudniem, wieczorem i w nocy z wtorku na środę (28/29.07) z zachodu na wschód kraju będzie wędrować chłodny front atmosferyczny, który będzie oddzielać od siebie gorące, upalne powietrze podzwrotnikowe od dużo chłodniejszej, nawet o 5-10 stopni, masy polarno-morskiej.

Śledź burze na żywo >>>

Wzdłuż frontu oraz poprzedzającej go strefy zbieżności wiatru będą się piętrzyć chmury burzowe, które przyniosą bardzo gwałtowne zjawiska. Kolejny raz w tym sezonie wydajemy pomarańczowe ostrzeżenie przed burzami, których natężenie może być duże.

Powstawać będą zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i te obszerne, wielokomórkowe burze tworzące nawet mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) z wbudowaną linią wiatru szkwałowego w formie charakterystycznego łuku. Bardzo podobne zjawisko spowodowało olbrzymie szkody w lasach Wielkopolski, Kujaw i Pomorza w sierpniu 2017 roku.

Miejmy nadzieję, że tym razem nie dojdzie do powtórki z tamtego dramatu, który życiem przypłaciły dwie harcerki na obozie w Borach Tucholskich. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że warunki atmosferyczne, sprzyjające podobnemu zjawisku, będą bardzo korzystne.

Tych najbardziej groźnych, czyli najgwałtowniejszych, burz spodziewamy się w pasie od Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Mazowsze, Lubelszczyznę i Podlasie.

W strefie pomarańczowej może spaść do 30 mm (lokalnie do 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm (lokalnie do 7 cm) i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h (lokalnie do 120 km/h), może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

Na pozostałym obszarze kraju, z wyjątkiem regionów zachodnich, burze będą miały natężenie umiarkowane. W strefie żółtej może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywami wiatru osiągającymi do 90 km/h. Niewykluczona trąba powietrzna.

Zdecydowanie te najsłabsze burze przejdą nad zachodnimi województwami. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 20 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Każda burza jest potencjalnie niebezpieczna, dlatego żadnej nie można lekceważyć.

Śledźcie na bieżąco aktualne informacje, prognozy i ostrzeżenia oraz mapę burz w naszej relacji na żywo. Stosujcie się też do zaleceń prawidłowego postępowania przed, w trakcie i po burzach.

Przed burzami będzie upalnie

Zanim zjawią się burze i deszcze, spodziewamy się napływu gorącego powietrza z południa. Termometry we wtorek (28.07) po południu pokażą w cieniu około 28-30 stopni, a lokalnie jeszcze więcej. Będzie upalnie, ale też wilgotno. Na szczęście tylko na jeden dzień.

W środę ochłodzenie

Po przejściu frontu temperatura spadnie nawet o 10 stopni. Termometry pokażą przeważnie od 18-19 stopni na północnym zachodzie do 25-26 stopni na południu i w centrum. W większości regionów kraju będzie słonecznie i sucho, jedynie na południowym wschodzie przejdą burze o umiarkowanym natężeniu.

Może tam spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Od czwartku słonecznie

Na zdecydowaną poprawę pogody poczekamy do czwartku (30.07). Do końca tygodnia przeważnie powinno być słonecznie i bez opadów. Burze pojawią się przelotnie tylko na północnym wschodzie i zachodzie kraju. Temperatura będzie przyjemna, oscylująca popołudniami między 20 a 25 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news