FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uwaga! Zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem. Za złamanie prawa będą surowe kary

Walka o czyste powietrze wkroczyła w decydującą fazę. Niebawem rozpocznie się sezon grzewczy, a to corocznie oznacza powrót trującego smogu. Żeby go było jak najmniej, wszedł w życie zakaz palenia w piecach węglem i drewnem. Co to oznacza?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Żadne inne miasto w Polsce nie wypowiedziało wojny smogowi na taką skalę. W Krakowie wraz z początkiem września weszła w życie uchwała antysmogowa, na mocy której obowiązuje zakaz używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań.

Nie można tym samym w stolicy Małopolski palić węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Zakaz obowiązuje nie tylko kominki, ale też ciężkie, stacjonarne grille. Ze zwyczajnych grillów, rusztów i rożen będzie można korzystać jedynie okazyjnie.

Dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego, w tym skroplonego gazu ziemnego, propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego. Będzie też można mieć instalację gazową lub elektryczną, można też być podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Fot. TwojaPogoda.pl

Choć ustawa stała się obowiązującym prawem, to jednak wielu mieszkańców Krakowa wciąż nie wymieniło pieców węglowych i żeby ogrzać się nadchodzącej zimy, będą musieli złamać prawo, narażając się na mandaty karne od 20 do 500 złotych, a w przypadku ich odmowy i przegranej w sądzie nawet 5 tysięcy złotych.

Władze miasta zapewniają, że są przygotowane na rewolucyjne zmiany. Od 1995 roku w Krakowie zlikwidowano 45 tysięcy palenisk, z czego przeszło połowę w ciągu minionych 7 lat. Obecnie nadal pozostaje około 4 tysięcy pieców w 2,5 tysiącach budynków.

Mieszkańcy mogą liczyć początkowo na wyrozumiałość urzędników, którzy do każdą sprawę będą rozpatrywać indywidualnie. Niektórzy ubodzy mieszkańcy chcieliby wymienić piec na ekologiczny, ale najzwyczajniej w świecie ich na to nie stać. Będą się oni mogli starać o dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Kraków w smogu. Fot. Wikipedia.

Podobnie jak wszyscy ci, którzy chcą sami produkować prąd na własne potrzeby. Właśnie z myślą o nich uruchomiony został właśnie program „Mój Prąd”, z którego skorzystać może nawet 200 tysięcy rodzin.

Wnioski w obu programach można złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarówno drogą elektroniczną, jak i w tradycyjny sposób, a więc na papierze, aż do 31 grudnia 2027 roku. Najuboższe rodziny będą mogły otrzymać nawet 90 procent dofinansowania kosztów kwalifikowanych, które wynoszą do 53 tysięcy złotych na wymianę pieca, zmianę instalacji lub docieplenie mieszkania.

Rządowy program „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. W ciągu następnych 10 lat wydanych zostanie rekordowe 100 miliardów złotych na wszelkie inwestycje zmniejszające ilość smogu, a także te dotyczące wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakupu i montażu nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu, docieplenia przegród budynku, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Fot. TwojaPogoda.pl

W Krakowie tylko 4 tysiące, ale w całej Polsce do wymiany są aż 4 miliony pieców, które nie spełniają norm. Powietrze z każdym wymienionym piecem będzie się oczyszczać, choć nie od razu będzie czyste jak łza. To proces, który podobnie, jak w innych krajach, potrwa latami. Jednak, aby nasze dzieci mogły oddychać świeżym powietrzem, rewolucja musi się rozpocząć już teraz.

Program „Czyste powietrze” jest porównywany do „Aktu Czystego Powietrza”, który podpisano w Wielkiej Brytanii w 1956 roku, po tym, jak zimą z przełomu 1952 i 1953 roku w wyniku wiszącej nad Londynem toksycznej mgły zmarło kilkanaście tysięcy ludzi.

Niemal 6 milionów ludzi na całym świecie każdego roku przedwcześnie umiera z powodu chorób wywołanych przez zanieczyszczone powietrze. W samej Europie zgonów jest 800 tysięcy, a w Polsce 150 na każde 100 tysięcy mieszkańców. Smog skraca nam życie średnio o 3 lata!

Źródło: TwojaPogoda.pl / Ministerstwo Środowiska / Ministerstwo Energii.

prognoza polsat news