FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Odkryto jeszcze jeden niebezpieczny skutek smogu. Ma wpływ na wskaźnik przestępczości

Smog przyczynia się nie tylko do wzrostu chorób układu oddechowego i krążenia oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, ale ma także wpływ na przestępczość. Naukowcy dokonali właśnie zaskakującego odkrycia.

Fot. Pexels, kat wilcox / Unsplash, Abhay Singh.
Fot. Pexels, kat wilcox / Unsplash, Abhay Singh.

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz poważniejszym problemem dużych metropolii na naszej planecie. Wraz z rozwojem gospodarczym zaczyna to dotyczyć także polskich miast. Smog, jak wiemy, wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie.

Badacze z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych dołożyli właśnie kolejną cegiełkę do niekorzystnych skutków działalności smogu. Okazuje się, że im większe jest zanieczyszczenie powietrza m.in. w Londynie, Chicago czy Nowym Jorku, tym rośnie liczba przestępstw.

W Londynie w dniu z największym stężeniem smogu w powietrzu, dochodzącym według indeksu jakości powietrza AQI do 104, wskaźnik przestępczości był wyższy nawet o 8 procent w porównaniu z dniem, gdy indeks jakości powietrza AQI był najniższy, równy 9.

Co więcej, naukowcy wyliczyli, że w dniach, gdy indeks jakości powietrza AQI przekracza 35, co ma miejsce średnio przez 1 dzień spośród 4, powoduje, że wskaźnik przestępczości rośnie o prawie 3 procent, co odpowiada 9-procentowej redukcji działań policyjnych.

Fot. Pexels.

Badania przeprowadzono przy uwzględnieniu takich czynników pogodowych, jak temperatura, wilgotność powietrza, suma opadów czy prędkość i kierunek wiatru, w zależności od dni tygodnia oraz pór roku. W ten sposób wykluczono jakikolwiek inne czynniki, które mogłyby mieć wpływ na to zjawisko.

Badacze podkreślają, że wpływ smogu ogranicza się do tych bardziej łagodnych form przestępczości, a więc kradzieży, włamań i napadów. Natomiast nie ma znaczącego wpływu na te najcięższe, jak morderstwa, napaści z ciężkim uszkodzeniem ciała lub gwałty.

Wniosek z tego taki, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach, może ograniczyć drobną, ale jakże kłopotliwą przestępczość. Dzięki temu działania policji będą mogły się skupić na tych cięższych przestępstwach, z korzyścią dla społeczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl / London School of Economics i Political Science / Daily Mail.

prognoza polsat news