FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Burze ani myślą ustąpić. W czwartek znów mogą być ulewy, gradobicia i wichury. Gdzie tym razem?

Po burzowej i deszczowej środzie przyjdzie czas na równie niespokojny czwartek. Burze znów mogą być gwałtowne, połączone z ulewami, a miejscami także z gradem i porywistym wiatrem. W których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W czwartek (8.08) pierwsze burze na Pomorzu i Warmii pojawiają się już od poranka. Jednak z biegiem godzin chmur burzowych będzie przybywać, a towarzyszące im zjawiska będą się charakteryzować coraz większym natężeniem.

Śledź burze na żywo >>>

Tym razem zagrożenie burzami, mogącymi stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, a także powodować szkody materialne, obejmuje północne województwa, gdzie Polacy wypoczywają nad morzem i mazurskimi jeziorami. Na pozostałym obszarze, również w górach, będzie spokojnie.

Na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północnym Mazowszu w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Nie można wykluczyć, że miejscami zjawiska będą jeszcze silniejsze, a to oznacza, że punktowo może spaść nawet 50 mm deszczu, a wiatr przekraczać 100 km/h. Z kolei ryzyko występowania trąb powietrznych lub wodnych obejmuje zwłaszcza obszar wybrzeża.

Temperatura obniży się w stosunku do poprzedniej doby, miejscami znacząco. Termometry wskażą od zaledwie 20 stopni na północnym wschodzie przez 23-24 stopnie na większym obszarze do 26 stopni na południu kraju.

Podwyższona wilgotność względna powietrza będzie sprawiać uczucie parności i duszności, natomiast silniejszy wiatr z kierunku zachodniego przyniesie nieco orzeźwienia.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news