FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! Nad Polską przejdą gwałtowne burze gradowe, możliwe nawet trąby powietrzne

Przed nami kilkadziesiąt bardzo niespokojnych godzin. W gorącym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe, które przyniosą błyskawice, ulewne deszcze, gradobicia i wichury, a nawet trąby powietrzne. Sprawdźmy, gdzie zjawiska mogą powodować szkody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W środę (7.08) warunki do występowania gwałtownych są bardzo korzystne. Dlatego, jeśli planujemy aktywność na wolnym powietrzu, to albo powinniśmy zmienić plany i zostać w domu, albo też zachować szczególną ostrożność.

Śledź burze na żywo >>>

Nad Polską wędruje front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego i Skandynawii, który oddziela dwa typy powietrza polarno-morskiego. Nad północne regiony napływa masa chłodniejsza, zaś nad południowymi województwami zalega powietrze gorące. W dodatku wilgotność jest podwyższona, a to paliwo dla burz.

Na przeważającym obszarze kraju burze mogą mieć co najmniej umiarkowane natężenie. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Jedynie na kranach północno-zachodnich, jeśli burze się pojawią, to będą słabe. Im dalej na południe, tym ich intensywność będzie większa. Tych najbardziej niebezpiecznych zjawisk spodziewamy się miejscami w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim.

Tam w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, z gradem o średnicy do 5 cm i porywami wiatru osiągającymi 100 km/h. Nie można wykluczyć, że punktowo zjawiska będą jeszcze silniejsze. Niewykluczone są też trąby powietrzne, w szczególności w Małopolsce.

Największego natężenia zjawisk spodziewamy się tradycyjnie późnym popołudniem, wieczorem i w pierwszej połowie nocy, jednak pierwsze burze już się pojawiają, z biegiem godzin będzie ich systematycznie przybywać, dlatego warto śledzić nasze mapy burzowe na bieżąco.

W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 24 stopni na północy przez 25-27 stopni na przeważającym obszarze do 28 stopni na południu kraju. Z powodu nieprzyjemnej parności temperatura odczuwalna będzie nawet o kilka stopni wyższa od wskazań termometrów.

Noc ze środy na czwartek (7/8.08) w całym kraju zapowiada się pochmurno i deszczowo. Początkowo będą jeszcze dokuczać nam burze, szczególnie w regionach południowych, wschodnich i centralnych. Termometry pokażą minimalnie od 14-15 stopni na zachodzie do 19 stopni na południu kraju.

W czwartek (8.08) burzowo będzie na zachodzie, północy i w centrum, a zwłaszcza w pasie od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie. Prawie wszędzie natomiast popada, na co czekają nie tylko rolnicy i leśnicy.

Temperatura obniży się. Termometry wskażą od 19 stopni na północnym wschodzie przez 21-24 stopni na większym obszarze do 26 stopni na południu kraju.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news