FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Polska atrakcja turystyczna na czele prestiżowego, światowego rankingu podróżniczego Lonely Planet

Lonely Planet co roku wskazuje miejsca na całym świecie, które warto odwiedzić, aby uniknąć tłoku, zachwycać się ciszą, spokojem i zapierającymi dech krajobrazami. W topowych kierunkach na 2019 rok znalazła się polska perełka. Jaka?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Lonely Planet stworzyło prestiżowy ranking najciekawszych miejsc w Europie, w które koniecznie trzeba przybyć w 2019 roku. Każda z poniższych lokalizacji z roku na rok pnie się coraz wyżej na liście miejsc wartych odwiedzenia. Co ciekawe, na czele rankingu znalazła się jedna z najpopularniejszych polskich atrakcji turystycznych. Zobaczcie, jaka.

10. Półwysep Istria, Chorwacja

Istria to półwysep w kształcie serca położony w północnej części Morza Adriatyckiego w Chorwacji. To popularne wśród turystów miejsce zdominowane jest przez góry. Panuje tam łagodny klimat śródziemnomorski z ciepłymi zimami i gorącymi latami.

9. Vevey, Szwajcaria

Vevey to kurort o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w Szwajcarii, położony na niezwykle malowniczym wybrzeżu Jeziora Genewskiego, którego wizytówką jest rzeźba widelca wbitego w dno jeziora. Z kolejną atrakcją, z którą nie można się nie sfotografować, jest pomnik Charliego Chaplina, który spędził w Vevey ostatnich 25 lat swojego życia.

Vevey warto go odwiedzić chociażby dlatego, że zmarł tam słynny polski pisarz Henryk Sienkiewicz. Podczas pierwszej wojny światowej razem z Ignacym Janem Paderewskim utworzył tam Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

8. Liechtenstein

To małe górskie państewko leżące w Alpach pomiędzy Austrią i Szwajcarią, jedno z najmniejszych na świecie. Turystów przyciąga niezwykła, zamkowa zabudowa.

7. Lyon, Francja

Co może zaoferować trzecia co do wielkości aglomeracja we Francji? Przede wszystkim gotycka i renesansowa historyczna część, która została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Poza muzeami i świątyniami zachwycają także ruiny amfiteatru, akweduktu i term, a lubiącym kontakt z przyrodą polecamy największy we Francji park miejski Parc de la Tête d’Or z ogrodem botanicznym i zoologicznym.

6. Szetlandy

Szetlandy kojarzą się nam z kucami i owcami. Na tym zależnym od Wielkiej Brytanii archiepalgu 100 wysp zamieszkanych na zaledwie 15 z nich przez nieco ponad 20 tysięcy ludzi, największą atrakcją jest oczywiście surowy krajobraz zdominowany przez trawiaste pagórki często spowite chmurami lub mgłami.

5. Bari, Włochy

Bari to perełka południowych Włoch, ważny port morski, z którego statki odpływają do Czarnogóry, Chorwacji i Grecji. To idealne miejsce, aby poznać mniej rozwinięte zakątki włoskiego buta, z dala od przepychu i zgiełku metropolii obleganych przez turystów.

4. Hercegowina

Historyczna kraina położona na terenie Bośni i Hercegowiny to nowa, szybko zyskująca popularność atrakcja turystyczna, której głównym krajobrazem są góry, a dokładnie Alpy Dynarskie.

3. Arktyczna ścieżka przybrzeżna, Islandia

Zadziwiającej przyrody Islandii chyba nikomu nie trzeba zachwalać. Jeśli jednak nie wiecie o niej wszystkiego, to polecamy Wam nasz wywiad, okraszony zapierającymi dech zdjęciami, z Polakiem, który mieszka na tej wyspie... Zobacz wywiad >>>

2. Madryt, Hiszpania

Stolica Hiszpanii to ewentualność dla tych, którzy zdążyli już zakochać się w Barcelonie. Wierzcie nam, że na słynnej, budowanej od niepamiętnych czasów, świątyni Sagrada Familia, Hiszpania się nie kończy. Do zobaczenia są setki atrakcji, a znaczna część nich właśnie w Madrycie.

1. Tatry Wysokie

Na pierwszym miejscu międzynarodowego rankingu Lonely Planet w tym roku znalazły się Tatry Wysokie, które stanowią najwyższą część najchętniej odwiedzanych przez Polaków gór, mającą charakter alpejski.

Tatry Wysokie położone są na styku trzech krain: Podhala, Liptowa i Spiszu. Ich koroną jest oczywiście Gerlach (2655 m), najwyższy szczyt Tatr. Turyści chętnie zdobywają też Łomnicę (2634 m) i Lodowy Szczyt (2627 m). Tamtejszy krajobraz, a więc strzeliste turnie i skaliste szczyty, utworzył lodowiec. W tej części Tatr znajdują się też niemal wszystkie górskie jeziora.

Fot. Wikipedia / Midnight Runner.

Jeśli nie jesteście wytrawnymi turystami i nie chcecie zapuszczać się na najwyższe szczyty, to polecamy Wam jedną z najpopularniejszych atrakcji Tatr Wysokich, a więc Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Do tamtejszego malowniczo położonego schroniska dotrzeć można z parkingu w Palenicy Białczańskiej, tego samego, na którym auta pozostawiają turyści zmierzający nad Morskie Oko.

Następnie szlakiem czerwonym trzeba dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza i odbić szlakiem zielonym do Doliny Roztoki. W głównym jej punkcie następuje zmiana szlaku na czarny i nim już krótka, choć prowadząca pod górę, droga do schroniska położonego nad Przednim Stawem Polskim. Trasa w jedną stronę zajmuje około 3 godzin, a do pokonania jest 7,6 kilometra.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lonely Planet.

prognoza polsat news