FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piątek i sobota z burzami, które znów mogą w okna mgnieniu powodować podtopienia i łamać drzewa

Następne godziny przyniosą nam niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, które mogą miejscami powodować szkody materialne i zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Gdzie należy uważać na gwałtowne burze, ulewy, gradobicia i wichury? Sprawdź najnowszą mapę z ostrzeżeniami.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W piątek (7.06) już od samego rana burze pojawiają się miejscami na zachodzie kraju, ale tam w ciągu dnia będą zdecydowanie najsłabsze. W strefie zielonej spodziewamy się najwyżej ulewnego deszczu do 15 mm, miejscami z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Nawet słabych burz nie wolno lekceważyć, dlatego zalecamy ostrożność.

Śledź burze na żywo >>>

Im dalej na wschód, tym natężenie burz będzie większe. Szczególnie niebezpiecznie będzie po południu i wieczorem w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Kujawy, Mazowsze i Ziemię Łódzką po Kielecczyznę i Małopolskę. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30-40 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywami wiatru osiągającymi do 90 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (7/8.06) aktywność burzowa będzie słabnąć, jednak w dalszym ciągu, głównie we wschodniej połowie kraju, mogą nas niepokoić i budzić ze snu grzmoty. Nawet, gdy burze zanikną, deszcze mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka godzin.

Sobota (8.06) burze przyniesie głównie we wschodniej połowie kraju. Niestety, będą tam one gwałtowne, podobnie jak poprzedniej doby. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30-40 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywami wiatru osiągającymi do 90 km/h.

To będzie ostatni burzowy dzień w tym tygodniu. Po przejściu frontu atmosferycznego temperatura spadnie, a niebo zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, co oznacza poprawę pogody, której spodziewamy się w niedzielę (9.06) już na obszarze całej Polski, za co trzymamy kciuki.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news