Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Burze, ulewy, podtopienia, grad, a nawet trąby powietrzne. A to dopiero początek niespokojnego weekendu

W sobotę od samego rana nad wschodnimi i północnymi regionami kraju przechodzą burze, które miejscami są gwałtowne, połączone z ulewami, gradem i porywistym wiatrem. Powodują szkody. Będą wielokrotnie wracać, ponieważ pod znakiem burz minie cały weekend.

Fot. TwojaPogoda.pl / Kuba / Anna Wołodźko.

Sobota (18.05) na wschodzie, północny i w centrum kraju rozpoczęła się deszczowo i burzowo. Jeszcze przed wschodem słońca zaczęło ulewnie padać i grzmieć, najpierw na Podkarpaciu i Kielecczyźnie, później na Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu, a na końcu nad Mazurami, Warmią i Pomorzem. W godzinach południowych burze osłabły.

Śledź burze na żywo >>>

Jednak obecnie aktywność burzowa znów zaczyna rosnąć, a jej apogeum przypadnie na popołudnie i wieczór. Niespokojna ma być także kolejna noc. Miejscami burzom towarzyszą gradobicia i porywisty wiatr, o czym świadczą zdjęcia od naszych czytelników. W ciągu jednej godziny może spaść nawet 30 mm deszczu, co oznacza też podtopienia. Drogi i parkingi podziemne znalazły się pod wodą m.in. w Warszawie i Lublinie.

Po gradobiciu w Kalwarii Zebrzydowskiej w woj. małopolskim. Fot. Kuba / TwojaPogoda.pl

Również wczorajsze (17.05) popołudniowe i wieczorne burze dały się we znaki, szczególnie na Pomorzu Gdańskim i Warmii. Miejscami spadło nawet 20 mm deszczu, co spowodowało zalania. Znacznie groźniejsze zjawisko wystąpiło w rejonie Nowej Wsi Małej i Głotowa, na zachód od Dobrego Miasta. Przeszły tam dwie trąby powietrzne.

Trąba powietrzna w rejonie Nowej Wsi Małej k. Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Facebook / Anna Wołodźko.

Jak informuje nas jedna z mieszkanek, naoczny świadek trąby powietrznej, która wykonała powyższe zdjęcie, żywioł uszkodził dachy na kilku budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Połamanych zostało też wiele drzew. Na szczęście żaden mieszkaniec nie ucierpiał.

Uszkodzony dom po trąbie powietrznej w rejonie Nowej Wsi Małej k. Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Facebook / Straż Pożarna Dobre Miasto.

Gwałtowne zjawiska, które mogą powodować szkody i stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia będą nam towarzyszyć przez cały weekend, a także w przyszłym tygodniu.

Podtopienia i gradobicia w Kalwarii Zebrzydowskiej w woj. małopolskim. Fot. Kuba / TwojaPogoda.pl

W sobotę (18.05) najbardziej niebezpiecznie będzie w tym samych regionach, w których już rano pojawiły się burze. W pasie od Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur po Podlasie, Mazowsze i Lubelszczyznę w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Częściowo na południu i zachodzie kraju szykuje się naprawdę ładna pogoda. Będzie nie tylko bardzo ciepło, ale też słonecznie. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 18 stopni na północny do 23 stopni na południu i w centrum.

W niedzielę (19.05) bez burz jedynie na środkowym południu kraju. Największą ostrożność powinni zachować wszyscy ci, którzy znajdować się będą w pasie od zachodniego Pomorza i Wielkopolski po Mazowsze i Lubelszczyznę. Tam spodziewamy się największych sum opadów, a ryzyko gradu i silnego wiatru będzie najpoważniejsze.

W godzinach popołudniowych, przed nadejściem burz, temperatura sięgnie od 19 stopni na północy do 26 stopni na południu. W strefie opadów i burz wilgotność powietrza będzie bardzo wysoka. Osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać dyskomfort.

Jeśli planujecie spędzić weekend na świeżym powietrzu, to zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli ujrzycie granatowe chmury, które będą zwiastować nadciągającą burzę. Nie stawajcie wówczas w pobliżu drzew ani metalowych przedmiotów. Najlepiej schrońcie się w murowanym budynku.

Samochodów nie parkujcie nad studzienkami kanalizacyjnymi, w pobliżu drzew, ani też w zagłębieniach terenu, gdzie często gromadzi się woda, w tym również w podziemnych garażach. Unikajcie takich miejsc, bo poziom wody może się tam podnosić gwałtownie.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda