Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Sezon na grzyby ogłaszamy za otwarty. Gdzie pogoda będzie najbardziej sprzyjać grzybiarzom?

Jeszcze nie tak dawno lasy były suche jak pieprz. Smakosze owoców leśnego runa obawiali się, że kolejny rok z rzędu obejdą się smakiem, ale nic podobnego. Pojawiły się deszcze, a będzie ich jeszcze więcej, w dodatku nadchodzi duże ocieplenie. Aura wymarzona dla grzybiarzy.

Fot. TwojaPogoda.pl

Susza w lasach, która stała się przyczyną rekordowej liczby pożarów, ustąpiła na dobre. Jednoznacznie wskazuje na to mapa zagrożenia pożarowego przygotowywana przez leśników z Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL). W całym kraju albo w ogóle nie ma groźby pożaru, albo jest ona bardzo niewielka.

Każdy grzybiarz wie, że im wilgotniejsza jest leśna ściółka, tym szansa na grzyby jest większa. Jednak w ostatnim czasie jeszcze jeden kluczowy czynnik dla rozwoju grzybni nie był korzystny. To oczywiście temperatura, która nocami i o porankach była bardzo niska, spadała przy gruncie poniżej zera.

W najbliższych dniach spodziewamy się jednak ocieplenia, i to nie byle jakiego, bo nawet o ponad 15 stopni w stosunku do temperatur, które mieliśmy ostatnio. Pod koniec tygodnia już w całym kraju termometry pokażą powyżej 20 stopni, a miejscami nawet około 25 stopni. Nocami i o porankach nie będzie mniej niż 12-15 stopni.

Będzie równocześnie bardzo wilgotno, bo niemal w całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, chwilami intensywnych, bo pochodzenia burzowego. To oznacza, że w perspektywie następnego tygodnia w lasach pojawi się mnóstwo grzybów.

Borowik ceglastopory w Czarnym Dunajcu. Fot. Arnold Jakubczyk.

Nasi czytelnicy już przesyłają zdjęcia swoich zdobyczy, wskazują też, gdzie można znaleźć przysmaki leśnego runa. Okazuje się, że nawet na Podhalu, czyli tam, gdzie ostatnio było najzimniej. A gdzie grzybów będzie najwięcej w najbliższych dniach? Szczególnie na północy, południu i wschodzie kraju.

Jednak do lasu z koszyczkiem w nadchodzący weekend warto się wybrać także w innych regionach, chociażby na zwiad, aby przekonać się czy ściółka jest dostatecznie nawilżona. Przecież nic nie zastąpi sprawnego oka grzybiarza, który wie najlepiej, kiedy pojawią się jego przysmaki. Można już znaleźć maślaki i koźlarze, a za mniej więcej tydzień pojawią się też kurki.

Sumy opadów (mm) prognozowane do końca tygodnia. Fot. MetDesk / wxcharts.com

Jeśli w weekend uda się Wam zebrać grzybki i chcecie się nimi pochwalić na łamach naszego serwisu, to wysyłajcie zdjęcia swoich okazów na nasz mail: redakcja@twojapogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda