FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pozrywane dachy, połamane drzewa, a to dopiero początek. W nocy wiatr może przekraczać 100 km/h

Weekend minie pod znakiem bardzo niebezpiecznej pogody. Kolejne niże wędrujące nad Skandynawią i Bałtykiem przyniosą nam porywisty wiatr, który może przekraczać 100 km/h, a także obfite deszcze i burze. Zjawiska mogą lokalnie powodować szkody.

Drzewo spadło na drogę nr 163 w rejonie Połczyna Zdroju na Pomorzu, raniąc 2 osoby. Fot. Facebook / OSP Połczyn-Zdrój.
Drzewo spadło na drogę nr 163 w rejonie Połczyna Zdroju na Pomorzu, raniąc 2 osoby. Fot. Facebook / OSP Połczyn-Zdrój.

Deszczowa i wietrzna pogoda nas nie opuszcza. Również koniec tygodnia zapowiada się nieprzyjemnie i zarazem niebezpiecznie. Duże zróżnicowanie ciśnienia między niżami wędrującymi nad Bałtykiem a wyżami znad południa kontynentu, skutkuje porywistym wiatrem.

Gdzie są burze? Śledź relację na żywo >>>

Strażacy w ciągu ostatniej doby interweniowali ponad 200 razy przy usuwaniu połamanych drzew i zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Bez prądu jest 10 tysięcy odbiorców. W rejonie Połczyna Zdroju powalone przez wichurę drzewo zmiażdżyło jadący samochód. 2 osoby trafiły do szpitala. Niestety, takich incydentów może być więcej.

Podczas przechodzenia frontu szkwałowego w Płocku na Mazowszu około godziny 15:40 poryw wiatru osiągnął aż 111 km/h. Bardzo mocno wiało też w Katowicach, gdzie porywy osiągały 83 km/h, a w Szczecinie i Łebie niemal 80 km/h.

Bardzo niespokojna noc

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało przez SMS-y ostrzeżenie do mieszkańców woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz południowych powiatów woj. wielkopolskiego i mazowieckiego.

W nocy z soboty na niedzielę (9/10.03) nad całym krajem będą wędrować opady deszczu, które będą mieć charakter zarówno ciągły, jak i przelotny, a miejscami także duże natężenie, zwłaszcza podczas pojawiających się lokalnie burz.

Najbardziej groźnym zjawiskiem pozostanie jednak wiatr, który wiejąc z południa i południowego zachodu może osiągać w porywach 50-60 km/h, a lokalnie do 90-100 km/h. Możliwe są więc miejscowe szkody materialne w postaci uszkodzeń drzewostanu, dachów zabudowań i linii energetycznych.

Szczególnie uważać powinni kierowcy przemierzający w nocy polskie drogi, ponieważ wiatr może łamać gałęzie i przewracać drzewa, które mogą upadać na jezdnie i je tarasować. W ostatnim czasie przekonaliśmy się, jak tragicznie może się to skończyć.

W niedzielę (10.03) na poprawę aury nawet nie mamy co liczyć. Od samego rana deszcz, deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna padać będą na zachodzie, południu i w centrum kraju. Z biegiem godzin parasole przydadzą się już w całym kraju. Tym razem najmniej i najsłabiej padać będzie w regionach północnych.

W dalszym ciągu opadom mogą lokalnie towarzyszyć burze, w trakcie których wiatr będzie się gwałtownie nasilać, osiągając przeważnie do 50-60 km/h, jednak w skrajnych przypadkach nawet 80-90 km/h.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

1. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

5. Jeśli planujemy podróż samochodem, to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news