FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W nocy czeka nas apogeum wichur, a na dodatek deszcz, śnieg i burze. Znów mogą być szkody

W nocy spodziewamy się apogeum wichur. Poprzedniej nocy podmuchy przekraczały 100 km/h. Strażacy do tej pory wyjeżdżają do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczania uszkodzonych dachów na budynkach. Z kolei energetycy przywracają prąd do tysięcy odbiorców.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W południowych województwach wiatr znów zaczyna się wzmagać. To zapowiedź tego, co czeka nas w nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11.03). Ta przyniesie nam kolejne wichury, które mogą siać spustoszenie w województwach południowych i centralnych. Towarzyszyć im będą opady deszczu, wraz ze spadkiem temperatury przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na wyżej położonych obszarach także w sam śnieg.

Co ciekawe, nadal możliwe są lokalne burze. W przypadku opadów śniegu będziemy mieć do czynienia z nietypowym zjawiskiem tzw. burz śnieżnych. Szczególnie uważać powinni kierowcy przemierzający w nocy drogi, ponieważ wiatr może łamać gałęzie i przewracać drzewa, które mogą upadać na jezdnie i je tarasować. Jeśli nie musimy, lepiej nie opuszczajmy domów.

Wichury na wschodzie, a zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, utrzymają się do poniedziałkowego (11.03) poranka. W ciągu dnia wiatr będzie słabł, ale powoli, dlatego nadal będzie wietrznie, choć nie będzie już niebezpiecznie.

1 osoba ranna, tysiące interwencji

Poprzedniej nocy, z soboty na niedzielę (9/10.03), najmocniej wiało na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie w Krakowie porywy osiągały 112 km/h, w Krośnie 105 km/h, w Nowym Sączu 101 km/h, Rzeszowie 97 km/h, a w Katowicach 83 km/h. Na pozostałym obszarze wiało przeważnie do 60-70 km/h, jednak zdarzały się podmuchy przekraczające 80 km/h.

Wichurom towarzyszyły ulewy i burze, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju. W Otwocku pod Warszawą spadająca gałąź zraniła starszą kobietę. Strażacy wyjeżdżali 2600 razy. Wichura połamała tysiące drzew, zerwała dachy z 20 budynków i pozbawiła prądu 150 tysięcy odbiorców.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

1. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

5. Jeśli planujemy podróż samochodem, to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news