FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czuć wiosnę. Błękitne niebo, a na termometrach nawet 17 stopni. Kiedy się ochłodzi?

Właśnie na taką pogodę liczyliśmy w zimowy weekend. Niezwykle rzadko zdarza się, aby w połowie lutego było jednocześnie wyjątkowo ciepło i słonecznie. Termometry wskazały nawet 17 stopni. Zaczęły kwitnąć krokusy i przebiśniegi, a wybudzone pszczoły zbierały pyłek.

Fot. TwojaPogoda.pl / Tomasz Piecuch.
Fot. TwojaPogoda.pl / Tomasz Piecuch.

Chyba nikt nie powie, że taka pogoda w połowie lutego, nie jest przyjemna. Niemal w całej Polsce niebo było w sobotę (16.02) błękitne, wolne od chmur. Temperatura, która jeszcze o poranku oscylowała lekko poniżej zera, z każdą godziną rosła jak szalona.

Po południu, gdy powietrze ogrzało się, termometry na przeważającym obszarze kraju pokazały kilkanaście stopni. Przeważnie notowano od 11 do 14 stopni, jednak miejscami było jeszcze cieplej. Na Dolnym Śląsku, gdzie słonecznie było od świtu do zmierzchu, zmierzono aż 17 stopni. Najcieplej było na stacji IMGW w Pszennie niedaleko Świdnicy.

Tak ciepło nie było od połowy listopada, a więc od 3 miesięcy. Średnia temperatura dobowa wyniosła między 5 a 15 stopni, a to oznacza, że można było mówić o wiośnie klimatycznej, ale nie tylko, bo również w przyrodzie mogliśmy obserwować pierwsze jej zapowiedzi.

Nasi czytelnicy przesyłają zdjęcia kwitnących krokusów i przebiśniegów, a także bazi na krzewach i drzewach. Pszczoły zaczęły opuszczać ule, tym razem masowo. Pszczelarze donoszą, że te pracowite owady znoszą do uli pierwszy w tym roku pyłek m.in. z kwitnącej leszczyny i olszy.

Pszczoły zbierają pyłek z leszczyny k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Ciepłe powietrze dotarło aż na górskie szczyty. Na Kasprowym Wierchu temperatura sięgnęła 1 stopnia. W tym samym czasie w dolinach, m.in. w Zakopanem, było aż 13 stopni. Z kolei na Śnieżce odnotowano 7 stopni, a u jej stóp w Jeleniej Górze do 15 stopni.

Rozpoczęły się roztopy, które miejscami przebiegają gwałtownie, nie tylko z powodu wysokiej temperatury, ale również znacznego promieniowania słonecznego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed podtopieniami.

Pszczoły wybudziły się ze snu k. Prudnika w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Jedynym regionem, gdzie do zmroku niebo nie zdążyło się rozpogodzić, była Lubelszczyzna, co przewidywaliśmy we wcześniejszych prognozach. Brak słoneczka sprawił, że temperatura nie zdołała przekroczyć 3-4 stopni. Była więc nawet o 7 stopni niższa od tej notowanej w tym samym czasie w sąsiednich regionach.

Przykładowo w pochmurnym i mglistym Lublinie temperatura sięgnęła zaledwie 3 stopni, tymczasem w Kielcach 10 stopni, a w Rzeszowie 12 stopni. Tylko miejscami na wschodzie kraju średnia dobowa temperatura oscylowała w granicach klimatycznego przedwiośnia.

Kwitnące przebiśniegi w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch / TwojaPogoda.pl

W niedzielę (17.02) czekają nas zmiany w pogodzie. Uprzywilejowani nadal będą mieszkańcy południowej połowy kraju, gdzie przez cały dzień będzie słonecznie, a na termometrach powyżej 12 stopni w cieniu.

Inaczej będzie w północnej połowie kraju, gdzie chmur szybko będzie przybywać aż zrobi się pochmurno, a także mglisto. Miejscami może popadać słaby deszcz lub mżawka. Temperatura nie przekroczy tam 10 stopni, oscylując maksymalnie przeważnie w okolicach 5 stopni.

W pierwszej połowie przyszłego tygodnia utrzyma się nietypowo ciepła aura, choć chmur będzie przybywać i miejscami może słabo popadać. W drugiej połowie tygodnia ochłodzi się, szczególnie we wschodnich regionach, gdzie mogą się zdarzyć akcenty zimowe. Szczegóły znajdziecie poniżej w naszej prognozie 16-dniowej na całą drugą połowę lutego i początek marca.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Komentarze

prognoza polsat news