FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na żywo: Środa, 21.06

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:44
21.06.2017
    Najkrótsza noc na Babiej Górze

Niezwykle ciepła najkrótsza noc w całym roku uwieczniona ze szczytu Babiej Góry.

22:05
21.06.2017
    Całoroczna wędrówka Słońca po niebie

Nie, to nie jest pięknie oświetlony nowoczesny budynek, tylko mozaika wędrówki Słońca po niebie przez cały rok. Ta dolna linia obrazuje pozycję naszej dziennej gwiazdy od swojego wschodu aż do zachodu w najkrótszy dzień w roku, a więc około 21 grudnia. Słońce wznosi się wówczas w centralnej Polsce maksymalnie na wysokość 13 stopni nad horyzont. Z kolei ta najwyższa i zarazem najbardziej wygięta linia obrazuje wędrówkę Słońca w najdłuższy dzień w roku, a więc dzisiaj, gdy gwiazda wznosi się na wysokość 60 stopni. Przez ostatnie pół roku Słońce górowało z dnia na dzień coraz wyżej, a od dzisiaj będzie coraz to niżej.


Wędrówka Słońca po niebie w Middelburg w Holandii. Fot. Jan Koeman / SpaceWeather.com

21:00
21.06.2017
    Kończy się najdłuższy dzień tego roku

Piękny kres najdłuższego dnia tego roku nad jeziorem Rumian w Welskim Parku Krajobrazowym.

20:14
21.06.2017
    Białe noce w Jastrzębiej Górze

@Weronika postanowiła pokazać nam, jak jasne jest w samym środku nocy północne niebo w Jastrzębiej Górze, najdalej wysuniętym na północ miejscu w Polsce. To właśnie tam obecne noce są najkrótsze nie tylko na tle kraju, lecz również w całym roku. Noc trwa zaledwie 6 godzin 40 minut. Zdjęcie zostało wykonane o godzinie 0:12. Widać, że horyzont jest rozjaśniony.


Jasny horyzont w środku nocy w Jastrzębiej Górze w woj. pomorskim. Fot. Weronika.

19:20
21.06.2017
    Najsuchsze miejsce w Europie

Pustynia Tabernas w hiszpańskiej Andaluzji jest najsuchszym miejscem w Europie. Rocznie spada tam zaledwie od 120 do 160 mm deszczu, czyli 4-krotnie mniej niż w tym samym czasie na nasze miejscowości. Niezwykły krajobraz Cabo de Gata, wyjątkowo suchych formacji skalnych stromo spadających do Morza Śródziemnego, możecie zobaczyć na poniższym filmie.

18:31
21.06.2017
    Przejście chmury szelfowej

Nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć spektakularnej chmury szelfowej? No to macie szansę oglądając poniższy filmik, na którym w przyspieszeniu przechodzi złowieszczy wał szkwałowy.

17:12
21.06.2017
    Wizualizacja katastrofalnych deszczy

Gigantyczne ulewy związane z letnim monsunem przeszły nad Bangladeszem oraz sąsiednimi obszarami Indii i Mjanmy. Na górzystych obszarach spadło 500 mm deszczu, jednak lokalnie sumy opadów były nawet dwukrotnie wyższe. Co więcej, wcześniej przetoczył się nad tym samym obszarem wyjątkowo deszczowy cyklon Mora. Doszło do powodzi, które w samym Bangladeszu pozbawiły życia co najmniej 155 osób. NASA na podstawie danych z sondy GPM przygotowała wizualizację rozkładu i natężenia opadów 12-14 czerwca. Okazuje się, że w 2 dni spadło tam tyle deszczu, ile u nas spada przez cały rok.

16:05
21.06.2017
    Iść czy nie iść, oto jest pytanie...

I co ma powiedzieć biedny turysta, gdy zobaczy coś takiego na lazurowym niebie, akurat nad szczytem, który zamierza za chwilę zdobyć? Czyżby niebiosa mówiły mu, żeby tam nie szedł? A może wręcz przeciwnie, to znak, gdzie ukryty jest skarb...

15:46
21.06.2017
    Spłonęło już 30 tysięcy hektarów lasu

Nie ustają pożary lasów w środkowej Portugalii. Walczy z nim ponad 1700 strażaków z lądu i powietrza, ale z powodu fali upałów, suszy i porywistego wiatru żywioł pozostaje od kilku dni nieopanowany. Spłonęło już 30 tysięcy hektarów lasu. Niestety, bilans jest tragiczny. Zginęły 64 osoby, a ponad 160 zostało rannych, w tym 7 jest w stanie krytycznym.

Pożar widoczny jest na zdjęciach satelitarnych. Na wczorajszym możemy zobaczyć dwa główne ogniska oraz wydobywające się z nich pióropusze dymu, który na wysokości kilku kilometrów nad ziemią zmienia się w chmury. Mogą one miejscami przynosić opady deszczu, a także błyskawice, które mogą wywoływać kolejne pożary. Chmury, które tworzą się nad ogniskami pożarów, na skutek skraplania się pary wodnej, nazywane są oficjalnie Flammagenitus, a wcześniej Pyrocumulus.


Fot. NASA.

15:11
21.06.2017
    Aż 15-godzinna burza nad Polską?

Czy my żyjemy w kraju tropikalnym? Z pewnością takie wrażenie mogli w lipcu 2012 roku odnieść mieszkańcy Wrocławia i okolic, ponieważ burze przetaczały się tam przez całe 15 godzin. Jak to się stało, że afrykańskie klimaty zawitały do Polski?... Zobacz cały artykuł

14:40
21.06.2017
    Tak się rozpoczynał najdłuższy dzień

Urokliwy był początek najdłuższego dnia w tym roku na plaży w Świnoujściu:

W Międzyzdrojach wschód Słońca był równie piękny:

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl

13:25
21.06.2017
    Którą porę roku uwielbiacie?

Która pora roku podoba się Wam najbardziej? Chcecie taką tapetę na pulpit?... Ściągnij tapetę

12:08
21.06.2017
    Powitanie Słońca w Stonehenge

30 tysięcy ludzi przybyło przed świtem do Stonehenge, słynnej budowli megalitycznej, niedaleko Salisbury w południowej Anglii, aby powitać wschodzące Słońce w dniu przesilenia letniego. Niebo poprzecinane było przez smugi lotnicze, co możecie zobaczyć poniżej... Dowiedz się więcej

11:10
21.06.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy kraju chmur przybywa, ale nie przynoszą one deszczu. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje z zachodu, chwilami w porywach do 30-40 km/h. Temperatura wynosi od 15 stopni na północnym zachodzie do 21 stopni na południu.


Zdjęcie satelitarne w dniu 21 czerwca 2017 o godzinie 11:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

10:17
21.06.2017
    Największy zimny gejzer na świecie

Niedawno informowaliśmy o wulkanie Laacher See, który drzemie w zachodniej części Niemiec. Nieopodal niego, w rejonie miejscowości Andernach, znajduje się największy zimny gejzer nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, który przyciąga każdego dnia tysiące turystów. Raz na około 100 minut fontanna wody unosi się na wysokość 60 metrów. Gejzer powstał poprzez wykonanie odwiertu do źródła wody pitnej, liczącego sobie tysiąc lat. Woda jest dość słona, ale nadaje się do picia. Jest ona zasilana przez dwutlenek węgla pochodzący z komory magmowej wulkanu, dzięki czemu woda jest gazowana i podczas tryskania dość głośno syczy.

09:01
21.06.2017
    Kup sobie sztuczną wyspę w Dubaju

U wybrzeży Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstają wysepki, które kupić może każdy, pod warunkiem, że ma kieszeń wypchaną dolarami. Za miliony zielonych papierków można sobie taką wyspę urządzić, jak się tylko zapragnie. Można zbudować rezydencję, otoczyć ją palmami i cieszyć się rajskimi widokami. Wyspy to kolejny już projekt arabskich szejków, którzy wcześniej na wodach Zatoki Perskiej zbudowali archipelagi w kształcie drzew palmowych oraz mapy świata. Jedna z wysp należy do rodziny Michaela Schumachera.

08:33
21.06.2017
    Świecące obłoki w najkrótszą noc

Miniona, najkrótsza noc w tym roku, przyniosła niezwykłe zjawisko. Nad północnym horyzontem mogliśmy obserwować obłoki srebrzyste. Największą intensywnością mieniły się krótko przed wschodem Słońca, między godziną 2 a 3. Uwiecznił je dla Was czytelnik @Dariusz. Między połową maja a połową lipca temperatura w mezosferze wyraźnie spada. Dzięki temu unoszące się na wysokości ponad 80 kilometrów nieliczne cząsteczki wody zaczynają osadzać się na drobinach pyłu, pozostawianych przez spalające się meteoroidy, i krystalizować przy temperaturze minus 128 stopni. Te kryształki pod wpływem padających na nie promieni słonecznych zaczynają świecić.


Obłoki srebrzyste w Jasieni w woj. łódzkim. Fot. Dariusz Wiosna.

Zjawisko to występuje jedynie w północnej części strefy umiarkowanej (m.in. w Polsce), gdyż tylko tam w porze letniej Słońce chowa się za horyzont najpłycej, z uwagi na bliską obecność terenów panowania dnia polarnego, gdzie jest zbyt jasno, aby obłoki można było dostrzec. Jeśli minionej nocy nie mieliście okazji zobaczyć tego fantastycznego spektaklu, to zachęcamy Was do obserwacji następnych nocy. Obłoki bywają kapryśne, raz są lepiej, a innym razem słabiej widoczne. Próbujcie więc, aż uda się Wam je zobaczyć, a może także uwiecznić... Dowiedz się więcej

08:00
21.06.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Pierwszy poranek astronomicznego lata jest słoneczny. Jedynie miejscami na Pomorzu oraz na krańcach południowych i południowo-wschodnich chmurzy się, a w Bieszczadach pada deszcz. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu i północnego zachodu. Temperatura wynosi od 13 stopni na północy do 18 stopni na południowym wschodzie.

07:29
21.06.2017
    Słońce w samym środku nocy

Za kołem polanym szczytuje dzień polarny, a to oznacza, że Słońce nie zachodzi tam za horyzont przez całą dobę. Jak wygląda noc? Możecie to zobaczyć w przyspieszeniu na poniższym filmiku. Słońce chyli się ku horyzontowi i kiedy wydaje się, że zajdzie, ślizga się po horyzoncie, po czym ponownie wschodzi. Wielogodzinny zachód Słońca to jedno z najpiękniejszych zjawisk, które corocznie  przyciąga m.in. na Alaskę czy do Skandynawii miliony turystów.

07:10
21.06.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj nieznacznie się wahać. Na barometrach mamy teraz od 1012 hPa (w normie) na Suwalszczyźnie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na Ziemi Lubuskiej.

06:24
21.06.2017
    Rozpoczęło się astronomiczne lato!

Wczesnym rankiem, gdy wychodzicie z domu do pracy lub szkoły, na północnej półkuli Ziemi oficjalnie rozpoczyna się astronomiczne lato. Mamy tym samym dzisiaj najdłuższy dzień w całym roku, który potrwa nawet 17 godzin. Jaki będzie początek lata?... Zobacz cały artykuł

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

prognoza polsat news