FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto 5 wulkanów, które niebawem wybuchną. Które zagrażają nam w czasie urlopu poza krajem?

Choć trudno przewidzieć dokładny moment erupcji, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach dojdzie do wybuchu co najmniej kilku wulkanów na świecie. Eksperci wskazują pięć szczególnie niebezpiecznych, których aktywność budzi poważne obawy wśród naukowców i władz lokalnych.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Te wulkany to już niemal tykające bomby zegarowe

Warto rozpocząć od tego, że lista wulkanów, które są aktywne, jest o wiele dłuższa. Każdy z nich „żyje swoim życiem” i jego procesy sejsmiczne mogą znacznie różnić się od innych, porównywalnych obiektów. Te, które szczególnie niepokoją naukowców na całym świecie, to:
1. Wulkan Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2016 roku, ale od tego czasu obserwuje się wzrost aktywności sejsmicznej i deformację gruntu, co może zwiastować zbliżający się wybuch. Zagrożonych jest ponad 100 tys. mieszkańców okolicznych miejscowości.
2. Popocatépetl w Meksyku. Ten wulkan leżący 70 km od stolicy kraju od lat wykazuje oznaki wzmożonej aktywności. Ostatnie erupcje miały miejsce w 2000 i 2013 roku. Obecnie obserwuje się zwiększoną emisję gazów i drgania gruntu. Zagrożonych jest ponad 25 mln ludzi mieszkających w aglomeracji meksykańskiej, która jest też coraz popularniejszym celem wycieczkowym wśród turystów także i z Polski.
3. Merapi na indonezyjskiej Jawie. Uważany jest za jeden z najbardziej aktywnych na świecie. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w 2010 roku, ale od tego czasu aktywność Merapiego systematycznie rośnie. Zagrożonych jest ponad 1,3 mln ludzi.
4. Wulkan Nevado del Ruiz w Kolumbii. Ostatnia erupcja tego wulkanu w 1985 roku spowodowała ogromną katastrofę - zniszczyła miasto Armero, zabijając wielu mieszkańców. Obecnie obserwuje się wzrost aktywności sejsmicznej i co może zwiastować zbliżający się wybuch.
5. Wulkan Ijen na Jawie. Choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1817 roku, to od kilku lat obserwuje się wzrost aktywności tego wulkanu. Emisja gazów i drgania gruntu budzą obawy wśród naukowców. Zagrożonych jest ponad 100 tys. ludzi mieszkających w jego pobliżu.

Wulkany zagrażające Europie i Polsce

Choć wymienione wyżej wulkany budzą największe obawy, to również w Europie istnieją obiekty, których erupcja może mieć katastrofalne skutki. Dwa z nich to:
1. Wezuwiusz w pobliżu Neapolu we Włoszech. Słynny wulkan, który w 79 r. n.e. zniszczył starożytne Pompeje, od lat wykazuje oznaki wzmożonej aktywności. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku. Obecnie jego aktywność sejsmiczna znów mocno rośnie!
2. Campi Flegrei, również we Włoszech. To ogromny superwulkan znajdujący się zaledwie 12 km od Neapolu. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1538 roku, ale od lat 50. XX wieku obserwuje się systematyczny wzrost aktywności sejsmicznej i deformację gruntu. Zagrożonych jest ponad 1,5 mln ludzi.
Choć Polska leży z dala od aktywnych wulkanów, to erupcja któregoś z włoskich wulkanów mogłaby mieć poważne konsekwencje także dla naszego kraju. Popioły wulkaniczne mogłyby utrudnić lub nawet sparaliżować ruch lotniczy, a skażenie radioaktywne mogłoby dotrzeć także do całej Europy Środkowej, w tym do naszego kraju.

Jak zachować się w razie wybuchu wulkanu?

W przypadku zagrożenia erupcją wulkanu najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń władz lokalnych i służb ratowniczych. Należy przygotować się na ewakuację i mieć przygotowany plan działania na wypadek konieczności opuszczenia zagrożonego obszaru. Warto zgromadzić niezbędne zapasy żywności, wody i leków, a także środki ochrony osobistej, takie jak maski przeciwpyłowe i gogle ochronne.

W trakcie erupcji należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni i chronić drogi oddechowe. Jeśli konieczne jest wyjście na zewnątrz, należy zakryć usta i nos maseczką lub wilgotną chusteczką. Należy unikać obszarów pokrytych popiołami wulkanicznymi, gdyż mogą one być niebezpieczne dla zdrowia. Warto pamiętać też o tym, że po eksplozjach wulkanów często zdarzają się powodzie błotne.

Źródło: na podstawie TerraFrma.com / Euronews.com / opracowanie własne.

prognoza polsat news