FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czy w Polsce są wulkany? Mało kto o tym wie

Choć większość z nas kojarzy wulkany z egzotycznymi krajami, takimi jak Islandia czy Włochy, to również Polska może poszczycić się własną „krainą wygasłych wulkanów". I choć żaden z nich nie jest już aktywny, to ich malownicze pozostałości wciąż przyciągają turystów z całego kraju!

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Wulkany znajdujące się w Polsce

Największe skupisko wygasłych wulkanów w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku, w pobliżu Gór Kaczawskich. Został tam nawet utworzony Szlak Wygasłych Wulkanów, ciągnący się od Legnickiego Pola aż po Złotoryję. Najwyższym wulkanem w Polsce jest Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim, która mierzy 501 metrów n.p.m.

Inne ciekawe wulkany to między innymi:

●       Grodziec,
●       Rataj,
●       Górzec,
●       Stożek Wielki,
●       Bazaltowa Góra,
●       Okole.

Jedną z najbardziej imponujących pozostałości po wulkanicznej działalności jest Wilcza Góra (367 m n.p.m.) koło Złotoryi. Znajduje się tam unikalna „róża bazaltowa” będąca ewenementem na skalę całego kontynentu. Warto również wspomnieć o Ostrzycy Proboszczowickiej, zwanej „Śląską Fudżijamą”, która swoim stożkowatym kształtem przypomina słynny japoński wulkan.

Czy wulkany w Polsce można zwiedzać?

Tak, można nie tylko podziwiać je z oddali, ale również aktywnie zwiedzać. Najlepszym przykładem jest wspomniany wcześniej Szlak Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim - cała trasa liczy około 100 kilometrów prowadzi m.in. przez Park Krajobrazowy Chełmy, Wąwóz Myśliborski, Czartowską Skałę czy rezerwat geologiczny.

Cały szlak jest oznakowany kolorem żółtym. Dla miłośników turystyki pieszej przygotowano nawet Regionalną Odznakę Turystyczną „Szlakiem Wygasłych Wulkanów”, którą można zdobyć, potwierdzając przejście trasy w książeczce wycieczek. Wystarczą zdjęcia z atrakcji widocznych na trasie i z charakterystycznych miejsc oraz późniejsza weryfikacja w regionalnym oddziale PTTK.

Czy wulkany w Polsce mogą eksplodować?

Choć sama myśl o wybuchu wulkanu w naszym kraju może budzić niepokój, naukowcy są zgodni: taka sytuacja jest niemal nieprawdopodobna. Wszystkie polskie wulkany są bowiem wygasłe, a ich ostatnia aktywność miała miejsce dziesiątki, a być może i setki tysięcy lat temu.

Choć wulkany w Polsce nie stanowią już bezpośredniego zagrożenia, warto pamiętać, że ich działalność sprzed milionów lat wciąż kształtuje nasz krajobraz. Malownicze szlaki, unikalne formacje skalne i przepiękne punkty widokowe przyciągają turystów z całego kraju, a Szlak Wygasłych Wulkanów to doskonała okazja, by poznać ten fascynujący fragment naszej geologicznej historii.

Źródło: Interia.pl / TwojaPogoda.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news