FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Były huragan Lee uderzy w Europę. Przyniesie ze sobą pierwszy podmuch jesieni

Były tropikalny huragan Lee Po spustoszeniu USA i Kanady dociera nad Europę. Przyniesie pierwszy wyraźny podmuch jesieni z ulewnymi deszczami, wichurami i sztormem.

Były huragan Lee przyniesie sztorm. Fot. Pixabay.
Były huragan Lee przyniesie sztorm. Fot. Pixabay.

Lee zapisuje się dotychczas jako najpotężniejszy huragan od początku tego roku na wodach Atlantyku. Na północ od Karaibów osiągnął najwyższą, piątą kategorię. Średnia prędkość wiatru dochodziła w jego ramionach do 260 kilometrów na godzinę.

Jednak wraz z jego wędrówką na północ, nad coraz chłodniejszymi wodami morskimi, żywioł znacząco osłabł. Przemknął w pobliżu Bermudów, gdzie przyniósł ulewy, a w weekend (16-17.09) przyniósł ulewne deszcze, powodzie i wichury na północno-wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej.

Najwięcej szkód były huragan poczynił w amerykańskim stanie Maine i kanadyjskich prowincjach Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik oraz Labrador i Nowa Fundlandia. Co najmniej 200 tysięcy odbiorców zostało odciętych od prądu, a tysiące drzew zatarasowało drogi i chodniki.

Żywioł spowodował paraliż w ruchu drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach, a wszystkie łodzie i statki wróciły do portów. Niestety, w stanie Maine upadająca gałąź zabiła jedną osobę.

Lee dociera nad Europę

To jednak nie koniec wędrówki byłego huraganu Lee. Po opuszczeniu Kanady błyskawicznie przemknie nad północnym Atlantykiem i we wtorek (19.09) dotrze w rejon Wysp Brytyjskich, gdzie na obrzeżach innego, jeszcze głębszego cyklonu, przyniesie ulewy i wichury.

Jego wpływ zaznaczy się we wszystkich krajach basenu Morza Północnego i Bałtyckiego. Będzie obficie padać, nasili się też wiatr, a na akwenach będzie panować sztorm. Należy się spodziewać szkód materialnych, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Danii i Szwecji.

W Londynie przez większą część tygodnia będzie padać i porywiście wiać, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia może nie przekraczać 17 stopni. To będzie pierwszy tak wyraźny podmuch jesiennej aury po rekordowej fali wrześniowych upałów.

W Polsce wpływ byłego huraganu Lee również zaznaczy się w postaci opadów i silnego wiatru począwszy od nocy z poniedziałku na wtorek (18/19.09) po wtorkowy (19.09) wieczór, jednak nie będzie to wyłącznie działalność cyklonu Lee, lecz również innych układów niżowych, jak i dużej różnicy ciśnienia między północnymi a południowymi regionami Europy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news