FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„To wygląda jak Dzień Sądu Ostatecznego”. Morze wyrzuca dziesiątki ciał

Nawet 20 tysięcy osób zginęło we śnie po przejściu fali powodziowej, która niczym tsunami rujnowała całe osiedla. Morze wyrzuca dziesiątki ciał. Porównawcze zdjęcia satelitarne szokują.

Zrujnowane miasto Derna w Libii po powodzi. Fot. Twitter.
Zrujnowane miasto Derna w Libii po powodzi. Fot. Twitter.

Wszystko działo się bardzo szybko. Znad gorących wód Morza Śródziemnego nad północne wybrzeża afrykańskiej Libii dotarł cyklon Daniel, który przyniósł astronomiczne ilości deszczu. W kilkanaście godzin spadło go tyle, ile normalnie powinno przez cały rok.

Masy deszczówki zaczęły spływać z wyżej położonych obszarów w doliny. Rzeka Wadi Darna wypełniła się wodą do tego stopnia, że zaczęła wylewać się z koryta. Dwie tamy nie wytrzymywały naporu wody i zostały przerwane.

Porównanie zdjęć satelitarnych sprzed i po przejściu fali powodziowej w mieście Darna w Libii. Fot. Planet.

Gdy do tego doszło pod osłoną nocy, nie było czasu na ostrzeżenia i ewakuację. Rzeka niczym tsunami zalewała, podmywała i równała z ziemią całe osiedla mieszkaniowe położone nad jej brzegami, zrywała mosty i niszczyła porty morskie.

Mieszkańcy całymi rodzinami ginęli w zniszczonych budynkach, których gruzy uszły do Morza Śródziemnego. Teraz morze wyrzuca dziesiątki ciał na brzeg. Widok jest tak przerażający, że przypomina opisy Dnia Sądu Ostatecznego.

Porównanie zdjęć satelitarnych sprzed i po przejściu fali powodziowej w mieście Darna w Libii. Fot. Planet.

Porównawcze zdjęcia satelitarne sprzed i po powodzi ukazują skalę zniszczeń. Część miasta Darna, zamieszkiwanego przez 126 tysięcy mieszkańców, przez które przepływa zwykle wyschnięta rzeka, została całkowicie zniszczona.

Szpitale nie przyjmują już poszkodowanych, ponieważ są przepełnione, podobnie jak kostnice. Zwłoki ofiar leżą na chodnikach, a mieszkańcy szukający zaginionych bliskich mogą je na własną rękę identyfikować, zostaną pochowane w zbiorowych grobach.

Porównanie zdjęć sprzed i po przejściu fali powodziowej w mieście Darna w Libii. Fot. Twitter.

Władze twierdzą, że Libia nie była przygotowana na taką katastrofę. Nigdy wcześniej mieszkańcy nie byli świadkami czegoś takiego. Krajobrazy przypominają skutki trzęsienia ziemi w Maroku, który oddzielony jest od Libii przez Algierię.

Tam największy wstrząs od 27 listopada 1755 roku miał miejsce na obszarze, gdzie tak silne trzęsienia ziemi dotychczas się nie zdarzały. Z powierzchni ziemi zmiecione zostały całe miejscowości. Zginęło ponad 3 tysiące osób, a 5,5 tysiąca zostało rannych.

Ten sam cyklon spowodował kilka dni wcześniej niszczycielskie w skutkach powodzie w Grecji, Turcji i Bułgarii. Utonęło w nich co najmniej 27 osób. Zalane zostały całe miejscowości, szczególnie w środkowej Grecji, ale również wielomilionowy Stambuł.

Każdy z nas może pomóc ofiarom powodzi w Libii oraz trzęsienia ziemi w Maroku. Ogólnopolską zbiórkę finansową ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Konto: 13 1160 2202 0000 0000 2987 3563 z dopiskiem „Na pomoc MAROKO” lub Konto: 83 1160 2202 0000 0005 8263 8443 z dopiskiem „Na pomoc LIBII”.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news