FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii Maroka. Zrujnowane miasta, tysiące zabitych

Maroko w Afryce nawiedziło najpotężniejsze trzęsienie ziemi w historii tego kraju. W gruzach znalazło się wiele miejscowości. Zginęło tysiące mieszkańców.

Trzęsienie ziemi. Fot. Pixabay.
Trzęsienie ziemi. Fot. Pixabay.

Chociaż w Maroku, położonym w północno-zachodniej Afryce, trzęsienia ziemi nie są niczym niezwykłym, to jednak dotychczas były słabe, najwyżej umiarkowane. Te najsilniejsze zdarzały się bardzo rzadko, a nigdy nie odnotowano aż tak potężnego, jak w nocy z piątku na sobotę (8/9.09).

O godzinie 0:11 czasu polskiego (23:11 czasu lokalnego) 70 kilometrów na południowy zachód od Marakeszu, w środkowo-zachodniej części kraju, w górach Atlasu Wysokiego, doszło do trzęsienia ziemi o sile M6.9, określanego jako najsilniejsze w całej historii Maroka.

Ze względu na to, że ognisko wstrząsu położone było płytko, zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi, fale sejsmiczne rozeszły się po całym regionie. Drżenie odczuwali też mieszkańcy sąsiedniej Algierii, ale również Portugalii i Hiszpanii, w promieniu nawet tysiąca kilometrów od epicentrum.

W ciągu kilku sekund w gruzach legło tysiące budynków, szczególnie tych najcenniejszych, bo historycznych. Wśród miast, które ucierpiały najbardziej, znalazł się nie tylko Marakesz, ale też Agadir. Na rumowiskach wciąż trwa akcja ratunkowa.

Na nagraniach zamieszczanych w sieci widoczne są zniszczone i uszkodzone budynki oraz spanikowani i przerażeni mieszkańcy. Wielu z nich noc spędziło pod gołym niebem obawiając się dalszych wstrząsów. W sumie poszkodowanych zostało 300 tysięcy osób.

Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 2,5 tysiąca osób, a drugie tyle zostało rannych, w większości krytycznie. Ostateczny bilans ofiar może być jeszcze wyższy. Podczas najbardziej zabójczego wstrząsu w dziejach Maroka, który miał miejsce w 1960 roku, w rejonie Agadiru zginęło 15 tysięcy ludzi.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news