FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Jak wymknie się spod kontroli, to skutki będą tragiczne”. Europa chce zakazać modyfikacji pogody

Niespodziewany krok Komisji Europejskiej, która ogłosiła, że wprowadzi międzynarodowe prawo zakazujące geoinżynierii, która polega na wpływaniu na skład chemiczny ziemskiej atmosfery w celu modyfikowania pogody i klimatu.

Smugi kondensacyjne pozostawiane przez samoloty. Fot. Pixabay.
Smugi kondensacyjne pozostawiane przez samoloty. Fot. Pixabay.

Komisarze obawiają się, że zapowiadane przez najróżniejsze organizacje próby modyfikowania pogody, w celu zatrzymania zmian klimatycznych, mogą wymknąć się pod kontroli i zamiast pomóc, poważnie nam zaszkodzić.

Obecnie co najmniej 50 krajów na całym świecie stosuje różne metody modyfikacji pogody, nie tylko, aby zapewnić odpowiednie warunki atmosferyczne przy organizacji imprez masowych pod gołym niebem, ale również, aby wywoływać deszcze podczas suszy.

Mimo, że w 1976 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję zakazującą modyfikowania pogody dla celów militarnych, naukowcom pozwolono „bawić się” klimatem w pokojowych celach. Wiemy już, że nie zawsze dotrzymują oni słowa.

Smugi kondensacyjne pozostawiane przez samoloty. Fot. Pixabay.

Największe projekty geoinżynieryjne prowadzone są przez Chiny, które rozległe, jałowe obszary Wyżyny Tybetańskiej próbują zmienić w żyzną krainę. Podobno są już pierwsze sukcesy tego eksperymentu.

Europejscy dygnitarze nie są przeciwni projektom ekologicznym, które mogą przynajmniej częściowo spowolnić zmiany klimatyczne, jednak muszą być one przemyślane. Każdy taki projekt powinien być dogłębnie przeanalizowany, czy czasem nie zaszkodzi, zamiast pomóc.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Komisja Europejska.

prognoza polsat news