FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dlaczego chmury przybierają najróżniejsze barwy, od bieli przez granat po czerwień?

Czasem zastanawiamy się dlaczego chmury w ciągu dnia są białe, gdy nadchodzi deszcz szare, podczas burzy granatowe, a o wschodzie i zachodzie Słońca przybierają ogniste barwy. Pora poznać odpowiedź na to pytanie dnia codziennego.

Skąd się bierze kolor chmur? Fot. TwojaPogoda.pl
Skąd się bierze kolor chmur? Fot. TwojaPogoda.pl

Czym tak naprawdę jest chmura? To nic innego jak unoszące się w dolnej atmosferze skupisko skroplonej pary wodnej. Zmiana barwy chmur to efekt załamywania się promieni słonecznych na tych miniaturowych kropelkach wody.

W ciągu dnia chmury działają niczym lustro, odbijając i załamując padające na nie promienie słoneczne, te same, które barwią niebo na błękitny kolor, ponieważ większą zdolność rozpraszania się w ziemskiej atmosferze ma właśnie niebieska część widma światła widzialnego.

W godzinach południowych kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię chmur nie jest duży, dlatego zachowują one barwę białą, czyli tą najbardziej charakterystyczną. Jednak, gdy słońce znajduje się w pobliżu horyzontu promienie padają pod bardzo dużym kątem, oświetlając nie górną część chmur, lecz ich podstawy.

Wówczas dolna część chmur, a także części środkowe, zaczynają zmieniać barwę z białej na odcienie czerwieni. Oznacza to, że większą zdolność do rozpraszania się w atmosferze mają wówczas czerwone części widma światła widzialnego.

Jednak czasem zdarza się, że zachody i wschody słońca są znacznie bardziej kolorowe niż zazwyczaj. To efekt zanieczyszczenia powietrza pyłami i gazami na których promienie świetlne załamują się jeszcze częściej.

Chmury bywają jednak nie tylko białe, czerwone i pomarańczowe, ale także szare i fioletowe. Przyczyną ciemnych kolorów chmur jest ilość kropel wody, które niosą. Im intensywniejsze deszcze z nich padają, tym zwykle ciemniejsze są ich podstawy.

Promienie słoneczne nie są w stanie przedostać się przez wyjątkowo obfitujące w wodę chmury, które zdecydowanie ciemnieją. Do najciemniejszych chmur należy cumulonimbus, czyli chmura burzowa, która poza ulewami niesie także wyładowania atmosferyczne, silny wiatr i grad.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news