FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dziwaczna chmura wisiała nad miastem przez kilka godzin. Mieszkańcy byli zdumieni

Chmury miewają fantastyczne kształty i barwy, jednak ta, która na kilka godzin zawisła nad jednym z tureckich miast była niezwykła. Mieszkańcy nie mogli oderwać od niej wzroku, zastanawiając się skąd się wzięła.

Obłok lentikularny nad Bursą w Turcji. Fot. YouTube / Hafize Atkas.
Obłok lentikularny nad Bursą w Turcji. Fot. YouTube / Hafize Atkas.

Na pierwszy rzut oka przypomina latający spodek, ale to zwyczajna chmura, która została sklasyfikowana w Międzynarodowym Atlasie Chmur jako Stratocumulus lenticularis, a potocznie jest nazywana obłokiem lentikularnym lub chmurą soczewkowatą.

Właśnie z tym niecodziennym zjawiskiem mieli ostatnio do czynienia mieszkańcy Bursa w Turcji. Obłok zawisł nad miastem o wschodzie słońca i nie ustąpił przez kilka kolejnych godzin. Nic więc dziwnego, że jednych zachwycał, a innych przerażał.

Chmura powstaje nad wzniesieniami terenu, gdy występują silne prądy wstępujące, te same, które szybownicy wykorzystują do swobodnego wznoszenia się na duże wysokości. Ciepłe powietrze unosi się, a wraz z wysokością ochładza się i skrapla.

Powstaje obłok lentikularny, który u podnóży góry Uludağ przybrał kształt róży, lub jak kto woli, pączka cynamonowego. Promienie wschodzącego słońca zabarwiły go na intensywny, czerwony kolor.

W Polsce takie chmury też są spotykane, najczęściej nad Sudetami i Karpatami. Jednak w czasie wiatru halnego mogą być one widywane nawet w centralnych regionach kraju.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news