FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Chmura z tęczową czapeczką wywołała w sieci emocje. Czy to możliwe, że jest prawdziwa?

Niesamowity obłok mieniący się wszystkimi kolorami tęczy pojawił się nad Chinami. Jego nagranie wywołało w globalnej sieci mnóstwo emocji. Nie brakowało opinii, że jest fałszywe. A jaka jest prawda?

Czym jest to niesamowite zjawisko? Fot. Twitter.
Czym jest to niesamowite zjawisko? Fot. Twitter.

Manifestacja obcej cywilizacji czy zupełnie naturalne zjawisko? Internauci głowią się nad tym, co zaobserwowali na niebie mieszkańcy chińskiego miasta Haikou. Ponad chmurą pojawił się niezwykły dysk mieniący się wszystkimi kolorami tęczy.

Tymczasem wyjaśnienie fenomenu było znacznie mniej szokujące. To obłok iryzujący (opalizujący), który powstał, gdy w chmurze burzowej o nazwie Cumulonimbus warstwy wilgotnego i ciepłego powietrza gwałtownie unosiły się.

W szczytowej części chmury, na wysokości ponad 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi, nastąpiło schłodzenie pary wodnej i jej skroplenie, na skutek czego powstał obłok wyglądający jak dysk lub kapelusz, nazywany fachowo pileus.

Kiedy w takim kapeluszu wszystkie krople wody mają takie same rozmiary, wówczas promienie słoneczne rozszczepiają się na nich, barwiąc je na wszystkie kolory tęczy. Bardzo podobny efekt iryzacji możemy zobaczyć na powierzchni kałuży z rozlanej benzyny. Zobacz to zjawisko w pełnej krasie na powyższym nagraniu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news