FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wielkie tęczowe oko zawisło nad Polską. Co to było za zjawisko?

Niesamowite zjawisko można było zaobserwować kilka dni temu nad Beskidami. Pojawiło się tam na niebie olbrzymie tęczowe oko. Zobacz nagranie tego fenomenu i dowiedz się, skąd się wziął.

Co to jest wieniec słoneczny? Fot. TwojaPogoda.pl
Co to jest wieniec słoneczny? Fot. TwojaPogoda.pl

Zazwyczaj tego typu zjawiska nas zachwycają, ale też przerażają, ponieważ niektórym kojarzą się z inwazją obcej cywilizacji, a nawet opryskami chemicznymi wymierzonymi w ludność. Jednak żadna z teorii spiskowych na ten temat nie jest prawdziwa.

Wokół Słońca pojawiły się chmury, które są wytworem samej natury, misternej współpracy promieni słonecznych i unoszących się w powietrzu kropelek wody. Nazywane są obłokami iryzującymi lub opalizującymi.

Pierwsze takie nagranie w jakości 8K

Naszej redakcji udało się po raz pierwszy sfilmować ten fenomen w rewelacyjnej jakości obrazu 8K, dzięki czemu możemy przyjrzeć się jemu z bliska z niezwykłą wprost dokładnością. Na poniższym nagraniu od razu widzimy, że nie jest to manifestacja kosmitów.

Jak wiemy, chmury są zbudowane z miniaturowych kropelek, które powstają na skutek unoszenia się pary wodnej, która schładza się na wyższych wysokościach. Krople te budują chmury. Gdy wszystkie krople wody mają takie same rozmiary, zaczyna się dziać magia.

Wówczas promienie słoneczne rozszczepiają się na nich, barwiąc je na wszystkie kolory tęczy. Ten proces nazywamy iryzacją. Bardzo podobny efekt możemy zobaczyć na powierzchni kałuży z rozlanej benzyny. Coś pięknego.

Co to jest wieniec słoneczny?

Jednak tym razem oprócz samych obłoków iryzujących wokół Słońca pojawiły się tęczowe okręgi, które fachowo nazywane są wieńcami słonecznymi. Podobnie, jak w przypadku tęczy, każdy kolejny łuk dalej od Słońca był bledszy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news