FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

2 dni z ulewami. Spadnie nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Będą podtopienia i wezbrane rzeki

Kwiecień jest bardzo mokry, ale będzie jeszcze bardziej, ponieważ w ciągu zaledwie 2 dni spadnie tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały miesiąc. Skutkiem będą wezbrania rzek i lokalne podtopienia.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Nad południową Polską bardzo wolno wędruje centrum niżu. Związane z nim fronty atmosferyczne niosą na Dolnym Śląsku opady deszczu, które chwilami mogą być obfite. Padać będzie aż do sobotniego (15.04) poranka.

Opady będą miały przeważnie charakter ciągły, chociaż pojawi się kilka krótkich przerw. Sumy opadów wyniosą od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy ziemi, ale na pogórzu i w Sudetach od 50 litrów. To oznacza, że spadnie nawet całomiesięczna norma deszczu.

Śledź deszcze na żywo na radarze >>>

Trzeba się więc liczyć, że na dolnośląskim odcinku dorzecza Odry mogą się pojawiać nagłe i gwałtowne wzrosty poziomu wód w rzekach, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Poniżej mapa radarowa obrazująca aktualną lokalizację i natężenie opadów. Obszary granatowe - słabe opady, zielone i żółte - umiarkowane, pomarańczowe i czerwone - silne, różowe i fioletowe - nawalne. Można odtworzyć animację z ostatnich 12 godzin. Aby odświeżyć mapę, należy wcisnąć na klawiaturze przycisk F5 (aktualizacja co 10 minut).

W obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych może dochodzić do zbierania się deszczówki i występowania lokalnych podtopień. Warto śledzić komunikaty lokalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz Alerty RCB.

Nie tylko na Dolnym Śląsku obficie popada. W tym samym czasie bardzo deszczowo będzie też na Ziemi Lubuskiej i zachodnim Pomorzu. Spadnie tam przeważnie do 10-15 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wszechobecnych kałuż i błota póki co się nie pozbędziemy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news