FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak lodowato w Chinach jeszcze nie było. Pod śniegiem znalazła się nawet pustynia

Chińczycy przeżywają największą falę mrozów w dziejach pomiarów. Temperatura spadła poniżej minus 50 stopni. Co ciekawe, towarzyszą jej niecodzienne krajobrazy, ponieważ pod śniegiem znalazła się pustynia.

Pustynia Takla Makan w Chinach pod śniegiem. Fot. CGTN.
Pustynia Takla Makan w Chinach pod śniegiem. Fot. CGTN.

Potworne mrozy spłynęły znad Syberii nad północne krańce Chin. W najdalej na północ położonej miejscowości w tym kraju temperatura spadła do najniższego poziomu w historii pomiarów. W Mohe City zmierzono aż minus 53 stopnie.

Dotychczasowy rekord mrozu dla całych Chin utrzymywał się od 1969 roku, kiedy zmierzono minus 52,3 stopnia. Dla porównania w Polsce najniższą temperaturę powietrza oficjalnie odnotowano w 1929 roku w Żywcu, gdzie było minus 40,6 stopnia.

Jeszcze jedno zjawisko zelektryzowało mieszkańców najliczniejszego kraju świata. Były nim opady śniegu, które przeszły nad pustynią Takla Makan, stanowiącą część Kotliny Kaszgarskiej, na północno-zachodnich krańcach Państwa Środka.

To wyjątkowo suche miejsce, gdzie opady zdarzają się bardzo rzadko, a gdy już coś pada, to wyłącznie deszcz. Dlatego też pierwszy śnieg od lat wywołał wielką euforię. Zabielone pomarańczowe wydmy po prostu zapierają dech w piersi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news