FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda oszalała. Najpierw podmuch wiosny, później ulewy, a teraz masowe powodzie

To, co wyprawia ostatnio pogoda, wprost nie mieści się w głowie. Najpierw rekordowo wysokie temperatury przypominające wiosnę, później potężne ulewy, a teraz masowe powodzie. Co się dzieje?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Mieszkańcy południowo-wschodniej Europy przecierają oczy ze zdziwienia widząc to, co wyczynia pogoda. Znad północnej Afryki napłynęło ekstremalnie ciepłe powietrze, które podniosło temperaturę do ponad 20 stopni w cieniu.

W bałkańskich stolicach tak ciepło w styczniu jeszcze nie było W Skopje, stolicy Macedonii, zmierzono 19,9 stopnia bijąc rekord 19,6 stopnia z 1952 roku. W Bukareszcie, stolicy Rumunii, temperatura sięgnęła 20,9 stopnia.

Z kolei w rumuńskim mieście Turnu Măgurele termometry pokazały 22,5 stopnia, co w styczniu jest rekordem nie tylko dla tej miejscowości, ale również dla całego kraju.

W tym samym czasie w zachodniej części Bałkanów wyjątkowo ulewne deszcze doprowadziły do powodzi, i to na masową skalę. Pod wodą znalazło się wiele miast i miasteczek w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze i Kosowie.

W ciągu tygodnia spadło tam miejscami nawet ponad 300 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Liczne rzeki wezbrały i wystąpiły z brzegów. W niektórych miejscowościach poziom wody sięgał dachów. Ewakuowano dziesiątki mieszkańców.

W Novi Pazar utonęły 2 osoby, które próbowały zabezpieczyć swój dom wznosząc prowizoryczne wały. Niestety, te puściły, a na ucieczkę przed rwącym strumieniem nie było czasu.

Przyczyną żywiołu jest niż stacjonujący nad Włochami, który po swojej wschodniej stronie sprowadza nad zachodnie wybrzeża Adriatyku nadzwyczaj wilgotne masy powietrza. Ulewy, a w górach śnieżyce, będą w najbliższym czasie kontynuowane.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news