FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niezwykłe zjawisko w Rzeszowie. Lądujący samolot w spektakularny sposób rozproszył mgłę [WIDEO]

Najcięższy samolot transportowy na świecie, podczas lądowania w Rzeszowie, dosłownie rozstąpił mgłę. Do niezwykłego zjawiska doszło na oczach wielu obserwatorów, którzy przybyli zobaczyć tego kolosa.

Samolot An-225 Mrija spowodował rozstąpienie się mgły na lotnisku w Rzeszowie. Fot. Twitter / Wiesław Pastuła.
Samolot An-225 Mrija spowodował rozstąpienie się mgły na lotnisku w Rzeszowie. Fot. Twitter / Wiesław Pastuła.

Spotterzy, czyli amatorzy fotografowania z bliska lądujących i startujących samolotów, przybyli licznie na lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, aby zobaczyć na własne oczy lądowanie Antonowa An-225 Mrija. Przez chwilę panowała nerwowa atmosfera, ponieważ panowała bardzo gęsta mgła.

Obserwatorzy obawiali się, że przysłoni ona lądującą maszynę i ze świetnych zdjęć wyjdą nici. Jednak sześciosilnikowy transportowiec dokonał czegoś, co w długo zapadnie w pamięć spotterom, ponieważ dosłownie rozstąpił mgłę.

Jak możemy zobaczyć na nagraniu samolot przeciął mgłę, pozostawiając za sobą błękitny dywan bezchmurnego nieba. Źródłem tego fenomenu były turbulencje wytworzone przez skrzydła Antonowa, ponieważ między górną i dolną ich częścią miało miejsce duże zróżnicowanie ciśnienia generujące wiry.

Doszło do nich w cienkiej warstwie mgły, która oddzielała od siebie zalegające poniżej zimne i wilgotne powietrze od znajdującego się powyżej cieplejszego i suchszego. Mieszanie się tych warstw obniżyło wilgotność powietrza i spowodowało wyparowanie drobnych kropelek składających się na mgłę.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news