FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Bestia z północy zaatakowała Kanadę i USA. Odczuwalnie minus 43 stopnie i ponad pół metra śniegu

Arktyczne powietrze spłynęło nad Kanadę i Stany Zjednoczone powodując spadek temperatury odczuwalnej nawet do minus 43 stopni. Jednocześnie przechodzą potężne burze śnieżne, w trakcie których spadnie ponad pół metra śniegu.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Bestia z północy, tak o największym od początku tego sezonu ataku zimy mówią Amerykanie. W miejscowości Rabbit Kettle w Kanadzie temperatura spadła do minus 53 stopni. Niewiele brakowało już do rekordu wszech czasów wynoszącego 55 stopni poniżej zera.

Lodowate powietrze spłynęło jednak znacznie dalej na południe i dotarło do ostatnio nadzwyczaj ciepłych regionów USA. Nie dość, że termometry wskazały kilkanaście stopni poniżej zera, to jeszcze zaczęło bardzo mocno wiać, a przez to ziąb znacznie się spotęgował.

W Nowym Jorku odczuwalna temperatura spadła do minus 17 stopni, a w Bostonie do nawet minus 24 stopni. To jednak nic w porównaniu z tym, jak lodowato będzie niebawem w stanach środkowo-zachodnich, gdzie przy porywistym wietrze odczuwalnie będą minus 43 stopnie.

Meteorolodzy wystosowali ostrzeżenia przed skrajnie niskimi temperaturami także na północnego zachodu, gdzie w stanach Nowej Anglii odczuwalnie może być do 37 stopni poniżej zera. A to już nie przelewki, bo osoby bezdomne mogą się znaleźć w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Mróz to nie jedyne zagrożenie ze strony pogody. Rejon Wielkich Jezior nawiedził tzw. efekt jezior, który objawia się napływem zimnej masy powietrza nad ciepłą powierzchnię wody. To napędza rozwój chmur burzowych, które przynoszą obfite opady śniegu.

Strefa śnieżyc, a miejscami także najprawdziwszych burz śnieżnych, ciągnie się na długości 400 km od brzegu jeziora Ontario w stanie Nowy Jork aż do zachodniej części stanu Massachusetts. Zasypywane są takie duże miasta jak Buffalo, Syracuse i Cleveland.

Jak podaje służba meteorologiczna, w niektórych miejscowościach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet 7,5 centymetra w ciągu jednej godziny, a w sumie w kilkadziesiąt godzin może spaść nawet powyżej pół metra świeżego puchu, co oznacza paraliż w transporcie oraz przerwy w dostawach prądu i ogrzewania.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NWS / NOAA.

prognoza polsat news