FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pojechali na wakacje do Turcji, ale nie spodziewali się, że trafią do piekła. Temperatura dochodzi do 50 stopni

Piekielne upały panują w popularnej wśród polskich turystów Turcji. Temperatura na śródziemnomorskim wybrzeżu jest o 10 stopni niższa niż zwykle. W najgorętszych regionach termometry pokazują pierwszy raz w historii niemal 50 stopni w cieniu.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Sprawdzając tablice klimatyczne dla południowych wybrzeży Turcji, które bardzo chętnie wybierane są przez Polaków na cel letniego urlopu, dowiadujemy się, że średnia temperatura powietrza popołudniami tylko nieznacznie przekracza 30 stopni.

Jednak za sprawą napływu wyjątkowo gorącego powietrza znad Bliskiego Wschodu, jest obecnie o 10 stopni cieplej niż być powinno. Śródziemnomorskie plaże w Turcji są spalone żarem, który staje się nie do wytrzymania. Urlopowicze rozpływają się w przeszło 40-stopniowym upale.

W takich warunkach kąpiel słoneczna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Można się błyskawicznie odwodnić i przegrzać. Turyści, którzy na wycieczki wyjeżdżają w głąb lądu, muszą się liczyć z jeszcze większym żarem.

Epicentrum tego piekła jest pogranicze w Syrią, gdzie w miniony wtorek (20.07) w miejscowości Cizre temperatura sięgnęła aż 49,1 stopnia. To najwyższa wartość zmierzona kiedykolwiek w Turcji, która stała się kolejnym krajem na świecie z nowy rekordem temperatury maksymalnej. Wcześniejszy rekord z 30 lipca 2000 roku wynosił 48,6 stopnia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / MGM.

prognoza polsat news