FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tydzień zakończy się gwałtownymi burzami gradowymi. W których regionach kraju trzeba uważać?

Przed nami bardzo niespokojny koniec tygodnia. W wielu regionach kraju przejdą burze, które mogą być gwałtowne, z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Gdzie wypoczywając na świeżym powietrzu należy zachować szczególną ostrożność? Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kończy się dominacja pogodnego wyżu znad zachodniej Rosji. Od strony Niemiec w naszym kierunku zmierza już chłodny front atmosferyczny, który poprzedza linia zbieżności wiatru, wzdłuż której będą się piętrzyć chmury burzowe.

Śledź burze na żywo >>>

W niedzielę (26.07) w pierwszej połowie dnia spodziewamy się jeszcze słonecznej pogody. Jednak po południu chmur zacznie przybywać i najpierw na zachodzie, a następnie na południu i w centrum kraju pojawią się burze, których aktywność z biegiem godzin będzie rosnąć.

Apogeum nastąpi późnym popołudniem i wieczorem. Wówczas musimy się spodziewać gwałtownych zjawisk, które mogą powodować szkody materialne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlaczego warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza planując wypoczynek na wolnym powietrzu.

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Zrobi się nie tylko gorąco, ale też parno i duszno. Termometry pokażą tuż przed nadejściem opadów i burz od 25 stopni na północy i południowym wschodzie do 28-29 stopni na południu i w centrum kraju. W trakcie burz temperatura może spadać nawet o ponad 5 stopni.

Najspokojniejsza pogoda panować będzie przez cały dzień na wschodzie kraju, gdzie deszcze i burze dotrą dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27.07), na północny wschód w poniedziałek (27.07) po południu.

W poniedziałek (27.07) burze wrócą do wschodniej połowy kraju i znów mogą być gwałtowne. Temperatura pozostanie wysoka, jednak nieznacznie się obniży. Wilgotność powietrza spadnie, dzięki czemu nie będzie już tak parno i duszno.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news