FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jowisz i Mars tak blisko siebie nie były od lat. Ich ekspansja i agresja bardzo źle nam wróży

W najbliższych dniach dojdzie do niezwykłego spotkania na niebie. Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym zbliży się do Czerwonej Planety na tak niewielką odległość, że będą stanowić niemal jeden świecący obiekt. Według astrologów to zła wróżba.

Mars (po lewej) i Jowisz (po prawej). Fot. NASA.
Mars (po lewej) i Jowisz (po prawej). Fot. NASA.

Zbliża się największe od wielu lat zbliżenie się dwóch planet, Jowisza i Marsa. W środę (18.03) o świcie do obu planet dołączy Księżyc między ostatnią kwadrą a nowiem. Znajdzie się on nieco na prawo od nich. To idealna okazja na sesję fotograficzną.

To niecodzienne spotkanie będzie można obserwować mniej więcej od godziny 3:00 nad ranem aż do wschodu słońca, który nastąpi około godziny 6:00. Wzrok należy skierować ku południowo-wschodniemu niebu. Obok Marsa i Jowisza pięknie jaśnieć będzie też Saturn, znajdujący się na lewo od nich.

To będzie jednak dopiero początek astronomicznej uczty, której apogeum nastąpi w piątek (20.03) o poranku, w tym samym czasie, gdy rozpocznie się astronomiczna wiosna. Przed wschodem słońca Jowisz i Mars zbliżą się do siebie na odległość zaledwie 0,7 stopnia.

Choć na ziemskim niebie planety znajdą się wyjątkowo blisko siebie, to jednak w rzeczywistości dzielić je będzie niemal 600 milionów kilometrów. To odległość 1500 razy większa niż dzieli Ziemię i Księżyc.

Zjawisko to ma nie tylko wymiar astronomiczny, ale też astrologiczny, ponieważ Jowisz uważany jest za króla, najpotężniejszą z planet, a jej wyjątkowo bliskie spotkanie z Marsem, planetą boga wojny, nie wróży ludzkości niczego dobrego.

Ekspansywny Jowisz, próbujący zagarnąć jak największe włości, z agresywnym Marsem, zazwyczaj rodzą przywódców. Niestety, tym razem w najgorszym tego słowa znaczeniu. Jakby tego było mało, to jeszcze do spotkania dojdzie na tle gwiazd konstelacji wojowniczego Strzelca.

Zbliżenie Jowisza i Marsa możecie podziwiać również następnych poranków, o ile pozwoli Wam na to pogoda. Do 20 marca z każdym dniem odległość między planetami będzie się zmniejszać, a po 20 marca systematycznie zwiększać. Spoglądajcie średnio wysoko na niebo południowo-wschodnie przed brzaskiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news