FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Skąd się wziął Różowy i Niebieski Księżyc? Poznaj daty i nazwy wszystkich pełni w 2020 roku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Księżyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc też na nas samych. Niektórzy nie mogą zasnąć, gdy jego blask oświetla sypialnię. Warto więc sprawdzić, kiedy w tym roku możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pierwsza tegoroczna pełnia Księżyca była wyjątkowa, ponieważ doszło podczas niej do półcieniowego zaćmienia. Nie było to zjawisko wyjątkowo spektakularne, ponieważ Księżyc przeszedł jedynie przez półcień Ziemi, a nie przez cień główny, za sprawą którego Srebrny Glob okryłby się krwistą czerwienią.

Styczniowa pełnia, która wypadła 10 stycznia o godzinie 20:21, nosiła nazwę Pełni Wilczego Księżyca. Dawniej, gdy w styczniu siarczyste mrozy i duże śniegi były codziennością, watahy wilków, których populacja była dużo większa niż w czasach dzisiejszych, zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia.

Po raz drugi w tym roku Księżyc wejdzie w pełnię 9 lutego o godzinie 8:33. Takiej jego nazwy, a nie innej, tłumaczyć chyba nie trzeba. Po prostu luty bywa miesiącem śnieżnym, a skoro zimny Księżyc mamy w grudniu, to w lutym przychodzi czas na jego śnieżną odmianę.

Fot. Max Pixel.

Marcowa pełnia nie będzie jeszcze wiosenną, lecz ostatnią zimową. Księżyc wejdzie w nią 9 marca o godzinie 18:48. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców. Będzie to jedna z dwóch tegorocznych superpełni.

Na pierwszą wiosenną, a drugą w tym roku superpełnię, poczekamy do 8 kwietnia do godziny 4:35. Nastąpi wówczas Pełnia Różowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity nie zmieni barwy, ponieważ nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Majowa pełnia przypadnie 7 maja o godzinie 12:45 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca, Mlecznego Księżyca i Kukurydzianego Księżyca.

Fot. Max Pixel.

Ostatnia wiosenna pełnia nastąpi 5 czerwca o godzinie 21:12. Nazywana jest ona Pełnią Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Mamy nadzieję, że w tym roku kapryśna pogoda nie sprawi, że truskawek będzie mniej i będą one droższe.

Podczas tej pełni będziemy mieli okazję obserwować drugie w tym roku półcieniowe zaćmienie Księżyca. Dojdzie do niego podczas wschodu Srebrnego Globu. Podobnie, jak w styczniu, będzie to zaćmienie półcieniowe, a więc mało atrakcyjne.

W pierwszej letniej pełni Srebrny Glob znajdzie się 5 lipca o godzinie 6:44. Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Burzliwego Księżyca. Miesiąc ten zazwyczaj najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. Czasem lipcowa pełnia określana jest też jako Pełnia Kozłów lub Pełnia Sianokosów.

Fot. Max Pixel.

3 sierpnia o godzinie 17:59 będziemy mieć Pełnię Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Wrześniowa pełnia będzie ostatnią letnią, ponieważ wystąpi jeszcze przed pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Stanie się to 2 września o godzinie 7:22, a nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Pierwsza jesienna pełnia nastąpi 1 października o godzinie 23:05 i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż wybierali się oni dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce, ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

Fot. Max Pixel.

Jednak w październiku będziemy mieć nie jedną, lecz dwie pełnie. Księżyc w nadprogramową pełnię wejdzie 31 października o godzinie 15:49. Drugą w danym miesiącu pełnię nazywa się zawsze Pełnią Niebieskiego Księżyca, ale nie dlatego, że nasz satelita zmieni barwę.

Określenie to zaczerpnięte zostało z języka angielskiego, gdzie funkcjonuje powiedzenie „raz na niebieski Księżyc”. U nas używane jest podobne powiedzenie, a mianowicie „raz na ruski rok”, co ma oznacza, że zjawisko to jest bardzo rzadkie, bo nieczęsto zdarzają się w jednym miesiącu aż dwie pełnie.

W przedostatniej pełnia w tym roku Księżyc znajdzie się 30 listopada o godzinie 10:30. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie na zimne i śnieżne tygodnie.

Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 30 grudnia o godzinie 4:28. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news