FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogoda na Księżycu jest zabójcza dla człowieka. Oto, dlaczego astronauci muszą mieć na sobie kombinezony

Dlaczego 50 lat temu, gdy na powierzchni Księżyca lądowali astronauci, musieli mieć na sobie specjalne kombinezony? Okazuje się, że pogoda panująca na naszym naturalnym satelicie jest zabójcza dla ludzkiego organizmu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dokładnie pół wieku temu lądownik statku kosmicznego Apollo 11, na którego pokładzie znajdowało dwoje astronautów: Neil Armstrong i Edwin Aldrin, osiadł na powierzchni Księżyca. To byli pierwsi ludzie, którzy postawili stopy na Srebrnym Globie.

Oczywiście zwykłe „ziemskie” ubranie im nie wystarczyło z powodu panujących na Księżycu ekstremalnych warunków. Odziani byli w specjalistyczne kombinezony. Bez nich zginęliby w kilka chwil. A to dlatego, że na Księżycu nie ma atmosfery, jak ma to miejsce na Ziemi.

Odcisk podeszwy buta jednego z astronautów, pozostawiony w księżycowym regolicie. Fot. NASA.

To właśnie z tego powodu powierzchnia naszego satelity jest podziurawiona niezliczonymi kraterami. Ziemska atmosfera spala większość wchodzących w nią kosmicznych skał. Pozbawiony atmosfery Księżyc wygląda na zupełnie martwy.

Nie ma tam takich zjawisk pogodowych, jakie znamy z Ziemi, ale wcale nie oznacza to, że w ogóle ich tam nie ma. Mimo, że nie występują chmury i opady deszczu, to jednak kilku składników „ziemskiej” pogody można się tam doszukać.

Lądownik statku Apollo 11 osiadł na Morzu Spokoju oznaczonym czerwonym okręgiem. Fot. NASA.

Pierwszym jest temperatura, która niczym nie przypomina tej znanej nam nawet z najbardziej skrajnych regionów naszej planety. W ciągu dnia, gdy świeci Słońce, na powierzchni Księżyca temperatura wzrasta do nawet 130 stopni.

Nocą, gdy Słońca nie widać, temperatura potrafi się obniżyć do minus 190 stopni. Nawet jeśli inne czynniki byłyby korzystne, to jednak tak gigantyczne różnice temperatur w ciągu jednej doby nie pozwoliłyby na normalne życie.

Oprócz temperatury na Księżycu nie możemy liczyć na wiatr, nie ma go z powodu braku atmosfery. Tymczasem przyciąganie jest na tyle małe, że można spokojnie unosić się w powietrzu, skacząc niczym na sprężynkach. Zabójcze dla nieosłoniętego ludzkiego organizmu jest też promieniowanie kosmiczne.

Nawet podczas dnia Słońce oświetla powierzchnię Księżyca tak nieśmiało, że bardzo dobrze widoczne są wszelkie cienie na tle niemal czarno-białego krajobrazu. Powierzchnia Księżyca niemal nie zmieniła się przez ostatnich 50 lat. Odciski podeszew butów pozostawione przez astronautów w regolicie, czyli niezwykle drobnym pyle pokrywającym księżycowy grunt, są niczym zakonserwowane.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news