FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Skąd się wziął Różowy Księżyc? Poznaj daty i nazwy pełni w 2019 roku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Księżyc ma olbrzymi wpływ na naszą planetę, a więc też na nas samych. Niektórzy nie mogą zasnąć, gdy jego blask oświetla sypialnię. Warto więc sprawdzić, kiedy w tym roku możemy się spodziewać pełni Księżyca i zjawisk z nią związanych.

Skąd się wziął Różowy Księżyc? Poznaj daty i nazwy pełni w 2019 roku

Pierwsza tegoroczna pełnia Księżyca będzie wyjątkowa, ponieważ dojdzie podczas niej do całkowitego zaćmienia. U nas będziemy je mogli podziwiać 21 stycznia o świcie, gdy Srebrny Glob będzie chylił się ku horyzontowi. To świetny czas, ponieważ właśnie wtedy tarcza Księżyca wydaje się dużo większa niż wysoko na niebie.

Podczas zaćmienia przybierze dodatkowo krwistą barwę, tworząc zapierający dech spektakl. Jeśli byliście świadkami zaćmienia z ubiegłorocznego lipca, to wiecie o co chodzi. W żadnym razie nie możecie przegapić tego fenomenu astronomicznego.

O ile tylko pogoda na to pozwoli, to warto wziąć ze sobą aparat i lornetkę i wybrać się na obserwacje w teren, gdzie horyzontu nie przysłonią nam zabudowania czy drzewa. Księżyc znajdzie się w pełni punktualnie 21 stycznia o godzinie 6:16, a więc 4 minuty po maksymalnej fazie zaćmienia całkowitego.

Fot. Max Pixel.

Styczniowa pełnia nazywana jest Pełnią Wilczego Księżyca. Dawniej, gdy w styczniu panowały siarczyste mrozy i duże śniegi, watahy wilków, których populacja była dużo większa niż w czasach dzisiejszych, zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia.

Po raz drugi w tym roku Księżyc wejdzie w pełnię 19 lutego o godzinie 16:54. W ubiegłym roku w lutym pełni w ogóle nie było, pierwszy raz od 19 lat, ponieważ wypadła ona dwukrotnie w styczniu. Tym razem mamy szansę podziwiać Pełnię Śnieżnego Księżyca w całej swej krasie.

Takiej jego nazwy, a nie innej, tłumaczyć chyba nie trzeba. Po prostu luty bywa miesiącem śnieżnym, a skoro zimny Księżyc mamy w grudniu, to w lutym przychodzi czas na jego śnieżną odmianę.

Fot. Max Pixel.

Pierwsza wiosenna pełnia Księżyca będzie miała miejsce 21 marca o godzinie 2:43. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców.

Tymczasem 19 kwietnia o godzinie 13:12 nastąpi Pełnia Różowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity nie zmieni barwy. Nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Majowa pełnia, ostatnia tej wiosny, przypadnie 18 maja o godzinie 23:11 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca, Mlecznego Księżyca i Kukurydzianego Księżyca.

Fot. Max Pixel.

Ostatnia wiosenna pełnia nastąpi 17 czerwca o godzinie 10:31. Nazywana jest ona Pełnią Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce.

W pierwszej letniej pełni Srebrny Glob znajdzie się 16 lipca o godzinie 23:38. Dojdzie podczas niej do drugiego w tym roku zaćmienia Księżyca, tym razem częściowego. Górna część księżycowej tarczy zatopi się w głównym cieniu Ziemi, co będzie miało miejsce o godzinie 23:30, a więc na 8 minut przed pełnią.

Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Burzliwego Księżyca. Miesiąc ten zazwyczaj najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. Czasem lipcowa pełnia określana jest też jako Pełnia Kozłów lub Pełnia Sianokosów.

Fot. Max Pixel.

15 sierpnia o godzinie 14:29 będziemy mieć Pełnię Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Wrześniowa pełnia będzie ostatnią letnią, ponieważ wystąpi jeszcze przed pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Stanie się to 14 września o godzinie 6:33, a nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Pierwsza jesienna pełnia nastąpi 13 października o godzinie 23:08 i będzie nosić nazwę Pełni Księżyca Myśliwych, gdyż wybierali się oni dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce, ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

W przedostatniej pełnia w tym roku Księżyc znajdzie się 12 listopada o godzinie 14:34. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie na zimne i śnieżne tygodnie.

Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 12 grudnia o godzinie 6:12. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news