FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Księżyc zmienia się w latarnię. Zobacz, jak rozświetla mrok nocy

Niegdyś Księżyc w pełni służył za latarnię, która rozświetlała mroki nocy, ułatwiając trafienie do domu, a marynarzom do portu. Zobaczcie na zdjęciach satelitarnych, jak bardzo Srebrny Glob bywa pomocny, gdy wokół brak jakiegokolwiek źródła sztucznego światła.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Noce podczas pełni Księżyca są bardzo jasne, kilkukrotnie jaśniejsze niż wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu i nie jest oświetlany przez Słońce.

Szczególnie możemy się o tym przekonać w długie zimowe noce, kiedy odbite od Księżyca promienie słoneczne odbijają się następnie od pokrywy śnieżnej, minimalizując ciemności.

Zdjęcie satelitarne wybrzeży Zatoki Perskiej podczas pełni Księżyca. Fot. NASA.

O tym, jak wiele daje światło naszego naturalnego satelity możemy się przekonać porównując zdjęcia wykonane przez Suomi NPP.

Ten nowoczesny satelita wykonywał zdjęcia rejonu Zatoki Perskiej przy czterech różnych fazach Księżyca. Podczas pełni powierzchnia ziemi w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich była jasna.

Zdjęcie satelitarne wybrzeży Zatoki Perskiej w okolicach ostatniej kwadry Księżyca. Fot. NASA.

Przy tarczy oświetlonej więcej niż w połowie grunt był nieco ciemniejszy, jednak największym mrokiem okrył się przy wąskim sierpie Księżyca i ostatecznie podczas jego nowiu.

Zdjęcie satelitarne wybrzeży Zatoki Perskiej blisko nowiu Księżyca. Fot. NASA.

Poszczególne elementy powierzchni ziemi przestały był zauważalne, natomiast zdecydowanie poprawiła się widoczność miejskiego oświetlenia. Dla mieszkańców obszarów gęsto zabudowanych jasność nocy związana z fazami Księżyca nie ma większego znaczenia ze względu na dominację sztucznego świetlenia.

Zdjęcie satelitarne wybrzeży Zatoki Perskiej podczas nowiu Księżyca. Fot. NASA.

Jednak poza miastem różnica jest kolosalna. Zachęcamy Was do obserwacji jasności nocy z 24 na 25 października podczas Księżyca w pełni i następnie w nowiu z 7 na 8 listopada.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news