FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ekstremalnie wysokie ciśnienie w Polsce. Barometry pokażą niemal 1050 hPa. Dlaczego?

Do Polski zbliża się wyjątkowo potężny wyż, w którego centrum ciśnienie może niebawem sięgnąć prawie 1050 hPa. To oznacza, że na barometrach zobaczymy jedne z najwyższych wskazań w historii pomiarów. Jak wpłynie ono na nasze samopoczucie?

Lokalizacja potężnego wyżu nad Europą w dniu 20 stycznia 2020 roku. Fot. Windy.com
Lokalizacja potężnego wyżu nad Europą w dniu 20 stycznia 2020 roku. Fot. Windy.com

Nad Europą dominują potężne wyże. Jeden panuje na zachodzie, a drugi na wschodzie. Ten pierwszy, znad Wysp Brytyjskich, szybko wchłonie tego drugiego, znad Ukrainy i południowej Rosji, i będzie nadal się umacniać. Ciśnienie w nim przekroczy 1045 hPa.

W poniedziałek (20.01) na pograniczu Polski i Niemiec utworzy się kolejny wyż, za sprawą którego będziemy mieć najwyższe ciśnienie nie tylko w tym sezonie, ale też od niemal roku. Na Dolnym Śląsku, gdzie znajdzie się centrum wyżu, barometry pokażą nawet 1048 hPa.

Najniższe ciśnienie w tym czasie odnotujemy na Suwalszczyźnie, ale także tam będzie ono dochodzić do 1040 hPa, a więc będzie bardzo wysokie. Mowa oczywiście o ciśnieniu na poziomie morza, ponieważ tradycyjnie ciśnienie rzeczywiste, mierzone z uwzględnieniem wysokości n.p.m. najniższe będzie na górskich szczytach.

Ekstremalnie wysokie ciśnienie to nie jedyne zagrożenie dla naszego samopoczucia i zdrowia, groźny jest też jego bardzo szybki wzrost, który ma miejsce od piątkowego (17.01) wieczoru. W sumie ciśnienie wzrośnie nawet o 25 hPa.

Kiepskie samopoczucie

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Fot. Max Pixel.

Meteopaci, którzy zawsze niekorzystnie odczuwają skutki nietypowych zjawisk atmosferycznych, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie, a także wolniejsze niż zazwyczaj reagowanie na wszelkie bodźce. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Rekordowo wysokie ciśnienie

Ostatnio ekstremalnie wysokie ciśnienie mieliśmy pod koniec lutego. W zachodniej części Polski barometry pokazały aż 1048 hPa, pierwszy raz od stycznia 2006 roku, czyli aż od 13 lat! Wśród większych miast tak wysokie ciśnienie notowano w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i Katowicach.

Wcześniej bardzo wysokie ciśnienie mieliśmy w połowie listopada 2018 roku, gdy na Suwalszczyźnie sięgnęło ono 1044 hPa. Z kolei w połowie stycznia tego samego roku, w tym samym regionie dobiło ono do 1045 hPa. W 2017 roku najwyższe ciśnienie mieliśmy w połowie lutego, wtedy, również na krańcach północno-wschodnich, odnotowaliśmy 1043 hPa.

Jeszcze wyższe ciśnienie mieliśmy pod koniec grudnia 2015 roku. Wtedy w Suwałkach barometry pokazały 1047 hPa. Jeszcze wcześniej bardzo wysokie ciśnienie panowano pod koniec stycznia 2012 roku, gdy też na Suwalszczyźnie na barometrach widzieliśmy 1048 hPa i były to z kolei najwyższe ich wskazania od 6 lat.

Niemal rekordowe wartości ciśnienia mieliśmy w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku podczas fali syberyjskich mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa, które zmierzono w somonie Tosoncengel w Mongolii w dniu 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / WMO.

prognoza polsat news