FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Obudzili się pod białą pierzynką. Pierwszy śnieg w Polsce jest już widoczny z satelity

W ciemnościach nocy białe krajobrazy zawitały w kolejne regiony naszego kraju. O świcie zimowo było miejscami na południu, wschodzie, północy i w centrum. Śnieg jest już widoczny okiem satelity meteorologicznego. Zobacz go na zdjęciach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zima zjawiła się u nas zgodnie z meteorologicznym kalendarzem, który wskazuje, że powinna się ona rozpocząć, jak co roku, 1 grudnia. Choć to tylko data wyznaczona do celów statystycznych, to jednak od kilku dni na coraz większym obszarze kraju zaczyna się zabielać.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 grudnia 2019 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognozy sprawdziły się i noc z poniedziałku na wtorek (2/3.12) przyniosła nam opady śniegu, najpierw na południu, później na wschodzie i w centrum, poprószyło też na północy. O poranku we wtorek (3.12) zimowe krajobrazy panowały co najmniej 30 procentach powierzchni kraju.

Śnieg w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

Najwięcej zwartej pokrywy śnieżnej mieliśmy w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Spadło od 2 do 5 cm śniegu na niżej położonych obszarach do nawet 10 cm wysoko w górach. Zabieliło się też miejscami na Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu oraz na wyżej położonych obszarach Pomorza.

Śnieg w Porębie w woj. śląskim. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl

Właśnie w tym ostatnim regionie śnieżne pasy, ciągnące się czasem przez kilkadziesiąt kilometrów, są widoczne na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Poprószyło tam w godzinach wieczornych, tuż przed tym, gdy chmury na dobre się rozeszły, a niebo rozpogodziło.

Śnieg w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Zabielone widoki fotografują mieszkańcy zwłaszcza wschodniego Pomorza, od obszarów nadmorskich aż po morenowe wzgórza. Przepięknie w zimowej scenerii prezentują się Kaszuby. Biało było o poranku też w pasie od Zalewu Wiślanego aż po Wzniesienia Mławskie.

Śnieg w Świętochłowicach w woj. śląskim. Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

Najbardziej zaśnieżony obszar, obejmujący Śląsk i Małopolskę, póki co skrywa się przed okiem satelity meteorologicznego pod grubą warstwą niskich chmur, z których sypać będzie aż do końca dnia, chociaż z coraz mniejszym natężeniem i coraz częstszymi przerwami. Poprószy też miejscami na wschodzie i w centrum.

Śnieg na Polanie Głodówka na Podhalu. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Od środy (4.12) czeka nas nieduże, ale jednak ocieplenie, za sprawą którego zamiast śniegu padać będzie deszcz, a temperatura w najcieplejszych miejscach kraju przekroczy 5 stopni. Spodziewamy się też postępujących rozpogodzeń, co szczególnie nas powinno ucieszyć.

Śnieg w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news