FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uważajcie, czym palicie w piecach. Drony podlatują do kominów i badają wyziewy. Grożą wysokie mandaty

W kolejnych miejscowościach rusza walka ze smogiem. W jej ramach specjalne drony podlatują do najbardziej kopcących kominów i badają czym mieszkańcy palą w piecach. Za używanie niedozwolonych substancji grożą wysokie mandaty.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wiatr ucichł, a wilgotność wzrosła, co stwarza idealne warunki do pojawiania się mgieł. To najgorszy tym pogody o tej porze roku, ponieważ sprzyja gromadzeniu się wyziewów z przydomowych kominów, przy powierzchni ziemi. Tak powstaje groźny dla naszego zdrowia smog.

Ratuje nas wysoka temperatura, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki niej dokładamy do pieca mniej chętnie. Jednak mimo to wieczorami wiele miejscowości jest całkowicie spowitych szarym dymem, który drażni drogi oddechowe mieszkańców.

Rozpoczyna się tym samym sezon smogowy, który potrwa do wiosennego ocieplenia. Władze kolejnych miast zapowiadają tej zimy ostrą walkę o zdrowie mieszkańców, wykorzystując coraz to nowe metody. Poznań właśnie dołączył do długiej listy miejscowości, w których władze walczą ze smogiem za pomocą dronów.

Fot. TwojaPogoda.pl

Małe bezzałogowe statki powietrzne, które stają się coraz popularniejszym środkiem służącym do robienia zdjęć i filmów z dużej wysokości, wyposażane są w czujniki w trakcie rzeczywistym monitorujące to, co wydobywa się z naszych kominów.

Są w stanie wykryć lotne związki organiczne, pyły zawieszone PM2,5 i PM10, formaldehyd i chlorowodór. Jak informują władze Poznania, udało się już udowodnić niektórym Poznaniakom palenie ubraniami i niedozwolonymi olejami, a także wystawić kilka mandatów, każdy po kilkaset złotych.

Nie ma zmiłuj, jeśli osoba paląca w piecu np. plastikiem nie przyjmie mandatu, sprawa od razu jest kierowana do sądu rejonowego. Tam bieg sprawy zazwyczaj jest niekorzystny dla winowajcy i kończy się znacznie wyższym mandatem.

Fot. TwojaPogoda.pl

W samym Poznaniu drony sprawdziły już dym wydobywający się z prawie 9 tysięcy domów. Szczegółowa kontrola wykazała 23 domy, w których istniało prawdopodobieństwo złamania prawa. W sześciu przypadkach nałożono kary grzywny. Dron będzie latać do końca roku, więc mandatów może być więcej.

Jak ich uniknąć? Najlepiej nie palić czym popadnie, co akurat mamy pod ręką. Niestety, to zdarza się nazbyt często. Ludzie wrzucają do pieca wszystko to, co zdołali zebrać wiosną i latem, w tym odzież i obuwie, tworzywo sztuczne, stare meble czy opony.

Nie rozumieją, że toksyczne wyziewy zatruwają nie tylko ich, gdy otwierają okna i drzwi, ale też innych mieszkańców w odległości nawet setek metrów. Jeden kopciuch potrafi pogrążyć w smogu setki domów, narażając domowników na choroby układu oddechowego i krążenia.

Fot. TwojaPogoda.pl

Aby przystąpić do akcji dbania o dobre powietrze wystarczy wymienić swój piec zgłaszając się do najbliższego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie przyjmować wnioski zarówno drogą elektroniczną, jak i w tradycyjny sposób, a więc na papierze, aż do 31 grudnia 2027 roku.

Szacuje się, że w całej Polsce norm jakościowych nie spełnia około 4 milionów pieców. Na program ich wymiany oraz docieplenia i termomodernizacji budynków przeznaczonych będzie w sumie kilkaset miliardów złotych. Nie warto tracić czasu, najlepiej starać się o dotację już teraz.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news