FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kierowcy, noga z gazu! Przez mgłę i smog nie widać dalej niż na 50 metrów. Możliwe karambole

Ostrzegaliśmy przed gęstymi mgłami, które będą spowijać ponad połowę Polski i przy tym ograniczać widoczność na drogach do zaledwie 50 metrów. Z ich powodu już dochodzi do zwiększonej liczby kolizji i wypadków. To jednak dopiero początek.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Noc i środowy (23.10) poranek z gęstymi mgłami, przemieszanymi ze smogiem, zapowiada się tym razem nie tylko w centrum, ale także na wschodzie i południu kraju. Znów biała zasłona może sprawiać, że na drogach nie będzie widać niczego już w promieniu powyżej 50-100 metrów.

Szczególnie mglisto będzie na drogach wiodących przez obszary leśne, okolice cieków i zbiorników wodnych oraz miejsca zacienione przez większą część dnia. Mgły są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza dla kierowców, ponieważ mogą doprowadzać do karamboli na drogach.

Wystarczy, że jeden bezmyślny kierowca na drodze szybkiego ruchu znacznie zwolni lub zatrzyma się na pasie awaryjnym, aby doszło do katastrofy. Jadąc z prędkością 100 kilometrów na godzinę i zauważając pojazd, który zatrzymał się we mgle ograniczającej widoczność do 50 metrów, nasza droga hamowania wynosi od 30 do ponad 50 metrów, przy czym musielibyśmy zahamować od razu, gdy samochód zobaczymy, a przecież od momentu dostrzeżenia auta do wciśnięcia hamulca mija kilka sekund. Stąd się biorą karambole.

Co zrobić, gdy karambol jest nieunikniony? Jeśli uda się nam przeżyć, czym prędzej powinniśmy opuścić pojazd i udać się na pobocze, najlepiej jak najdalej od drogi, jeśli trzeba wspiąć się na skarpę. W przeciwnym razie możemy zginąć potrąceni przez kolejne wpadające na siebie samochody.

Jak przerażająca może to być sytuacja, możecie się przekonać oglądając poniższy filmik, który powstał w Słowenii, gdzie wpadło na siebie 70 samochód, zabijając przy tym 4 osoby i raniąc kolejne 30.

Pamiętajcie też, aby używać we mgle jedynie świateł mijania, a nie świateł dziennych, które sprawiają, że na drodze stajemy się niewidoczni. Inni kierowcy mogą przez to tracić orientację i na nas wpadać, a wówczas o tragedię nie trudno.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news