FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! W poniedziałek burze, ulewy i wichury, które mogą czynić szkody i zagrażać życiu

W poniedziałek pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Nawiedzą nas pierwsze w tym sezonie tak gwałtowne porywy wiatru, którym będą towarzyszyć burze, ulewy i duże wahania ciśnienia. Gdzie i kiedy zjawiska będą najbardziej gwałtowne? Sprawdź ostrzeżenia!

Pierwsza oznaka nadciągania głębokiego niżu imieniem Mortimer, to gwałtownie spadające ciśnienie. W ciągu doby obniży się ono nawet o 15 hPa. To oczywiście oznacza, że meteopaci mogą się skarżyć na ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Wraz ze spadkiem ciśnienia będzie się systematycznie wzmagać zachodni wiatr, który początkowo będzie osiągać w porywach 50-60 km/h. Załamanie pogody najszybciej nastąpiło w górach. W nocy z niedzieli na poniedziałek (29/30.09) pojawił się halny przekraczający 120 km/h.

To będzie jednak dopiero preludium tego, co czeka nas w poniedziałek (30.09) w ciągu dnia. W godzinach południowych chłodny front atmosferyczny z intensywnym deszczem, a miejscami także burzami, wkroczy nad zachodnie województwa, a następnie zacznie przemieszczać się na wschód.

Do wieczora już w całym kraju będzie bardzo mocno wiać z kierunku zachodniego, przeważnie w porywach do 80-90 km/h, jednak w trakcie burz, wzdłuż linii szkwałowej, podmuchy mogą się nasilać, dochodząc lokalnie nawet do 100 km/h.

To oznacza duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, a także szkody materialne. Wichura może łamać drzewa, uszkadzać dachy na budynkach i zrywać linie energetyczne. Niebezpieczne prędkości wiatru utrzymać się mogą nawet przez 6 godzin. Pogoda uspokoi się dopiero w drugiej połowie nocy z poniedziałku na wtorek (30.09/1.10).

W trakcie wichur spodziewamy się opadów deszczu, które w północnej połowie kraju mogą być obfite. W dobę może spaść od 10 do 25 mm deszczu. Po dużym spadku ciśnienia barometry pokażą minimalnie od 984 hPa na krańcach północnych do 1005 hPa na południu kraju. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie od 15 stopni w północnych dzielnicach do 18 stopni w południowych.

Warto już teraz przygotować się na nadejście wichury. Przede wszystkim należy zabezpieczyć wszelkie przedmioty leżące luzem przed domem lub na balkonie, aby nie porwał ich silny poryw wiatru i tym samym nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów. Można też przeparkować auto spod drzewa.

Jako, że wichury przypadną na godziny popołudniowego szczytu komunikacyjnego, podczas powrotu z pracy lub szkoły do domu lepiej trzymać się z dala od drzew, a jeśli jest to niemożliwe, to obserwować czy gałęzie nie stwarzają dla nas zagrożenia.

O wszelkich szkodach poczynionych przez gwałtowną pogodę, a także przedmiotach stwarzających zagrożenie dla ludzi i zwierząt, należy natychmiast zgłaszać służbom, podając w pierwszej kolejności lokalizację zagrożenia, pod numerem telefonu: 112.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

1. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

5. Jeśli planujemy podróż samochodem, to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news