FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pierwsza tak zimna noc i poranek w tym sezonie. Przy gruncie było poniżej zera, pojawił się szron

Kto nie zamknął na noc okna, ten mógł przemarznąć. Za nami najzimniejsza noc i poranek w tym sezonie. W wielu regionach kraju temperatura spadła poniżej 5 stopni, a przy gruncie wystąpiły przymrozki, które objawiły się szronem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czytelnicy z najróżniejszych zakątków naszego kraju przesyłają zdjęcia oszronionych trawników i szyb samochodowych. To skutek rozpogodzeń, za sprawą których ciepło zawarte po słonecznym i ciepłym dniu w gruncie, wypromieniowało w przestrzeń kosmiczną.

Para wodna na przechłodzonych przedmiotach uległa resublimacji ze stanu gazowego w stały, z pominięciem stanu ciekłego. Pojawił się szron w postaci drobnych igiełek lodowych. Niektórzy skrobali szyby w swoich autach pierwszy raz od wiosny.

Szron podczas przygruntowego przymrozku w Słopcu k. Kielc w woj. świętokrzyskim. Fot. Sebastian / TwojaPogoda.pl

Przygruntowe przymrozki pojawiły się głównie w obniżeniach terenu, na tzw. mrozowiskach, gdzie właśnie przy takich warunkach atmosferycznych, spadki temperatury poniżej zera zdarzają się najczęściej. Nasz czytelnik Paweł na swojej stacji meteo w Neplach k. Terespola, przy granicy z Białorusią, odnotował minus 0,4 stopnia, a przy gruncie minus 2,6 stopnia.

Przymrozek w Neplach k. Terespolu w woj. lubelskim. Fot. Paweł Reducha / TwojaPogoda.pl

Kolejne noce i poranki w powiewach powietrza znad Grenlandii, będą równie zimne. Znów pojawią się przymrozki, więc na coraz większym obszarze kraju kierowcy będą skrobać szyby w samochodach przed poranną jazdą do pracy. Jeśli jeszcze nie wygrzebaliście z dna szafy skrobaczki, to lepiej zróbcie to już teraz.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news