FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W piątek trzynastego zdarzył się jeden z największych kataklizmów w dziejach. Za 10 lat będzie podobnie?

Dzisiaj mamy piątek trzynastego i dla wielu z nas ten dzień z góry jest już pechowy. Na przestrzeni ostatnich setek lat pojawiły się tego dnia katastrofalne klęski żywiołowe, których nie można nie nazwać pechem. W niedalekiej przyszłości wcale nie będzie lepiej.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pech w przeszłości

Tak właśnie zdarzyło się w piątek, 13 listopada 1970 roku, kiedy w wybrzeża Bangladeszu uderzył cyklon tropikalny o imieniu Bhola, który okazał się najbardziej śmiercionośnym cyklonem w dziejach meteorologii i zarazem jednym z najbardziej zabójczych klęsk żywiołowych w spisanej historii.

Wiatr w ramionach cyklonu osiągnął prędkość aż 205 kilometrów na godzinę, a podczas panującego sztormu rozbijające się o wybrzeża Bangladeszu fale miały wysokość aż 6 metrów. Gigantyczne fale wdarły się w głąb lądu zatapiając wszystko, co znalazło się na ich drodze, czyli domy, sklepy i szkoły, zabijając przy tym pół miliona ludzi!

Większość ofiar zginęło w nocy, kiedy zostali zaskoczeni przez powódź podczas snu. Wielka woda opanowała deltę największych rzek w Azji. Cyklon otrzymał imię pochodzące od nazwy stanu, w którym dokonał największych zniszczeń i pochłonął najwięcej ofiar.

Wśród miast najbardziej ucierpiało Chittagong, zniszczeniu uległo tam większość budynków. W niektórych prowincjach populacja zmniejszyła się o połowę. Bhola narodził się nad wodami Zatoki Bengalskiej z chmur burzowych, które wcześniej składały się na cyklon tropikalny o imieniu Nora.

Najpierw przeszedł on nad Morzem Południowochińskim, a następnie spowodował powodzie na Półwyspie Malajskim. Cyklon Bhola był najlepiej udokumentowanym wpływem zjawisk przyrodniczych na decyzje polityczne. Wszystko dlatego, że uderzył on w region, który był zarzewiem konfliktu między Indiami i Pakistanem.

Zaledwie cztery miesiące po przejściu cyklonu doszło do wybuchu wojny, w wyniku której po upływie roku powstało zupełnie nowe państwo, dzisiejszy Bangladesz. W tak ponurym dniu nie sposób nie mówić o pechu i naprawdę koszmarnym.

Pech dzisiaj

Dzisiaj, w piątek trzynastego, pech nie opuszcza mieszkańców Bahamów i Florydy, ponieważ nie minęły jeszcze 2 tygodnie od katastrofalnego huraganu Dorian, a już szykują się oni na kolejny żywioł, który czai się tuż za rogiem. To cyklon Humberto, który uderzy w Bahamy w weekend.

Przyniesie burze, ulewne deszcze i wichury. Niepogoda będzie panować m.in. na wyspach, które najbardziej ucierpiały w wyniku huraganu Dorian. Szalejące tam powodzie mogą ulec pogłębieniu. Później na szlaku żywiołu znajdzie się Floryda oraz pozostałe stany południowo-wschodniego wybrzeża USA... Dowiedz się więcej >>>

O pechu mówią dzisiaj także mieszkańcy i turyści spędzający urlop we wschodniej Hiszpanii. Tam we znaki także dają się burze z ulewami, które doprowadziły do powodzi stulecia. Miejscami w niecałą dobę spadło tyle deszczu, ile normalnie spada przez cały rok.

Pod wodą znalazły się domy, budynki użyteczności publicznej i drogi. Straty materialne są olbrzymie. Najnowsze bilanse mówią o co najmniej 3 ofiarach śmiertelnych, ale służby zastrzegają, że może być ich więcej... Dowiedz się więcej >>>

Całe szczęście u nas pogoda nie jest pechowa, choć na zachodzie i północy kraju mogłoby być trochę pogodniej, a na Pomorzu bez deszczu. Daleko nam jednak do utrapień Hiszpanów czy mieszkańców Karaibów. W Polsce na aurę raczej narzekać nie można.

Pech w przyszłości

Być może psychoza związana z piątkiem trzynastego jest związana z przepowiednią o końcu świata. Obecnie jednym z największych zagrożeń dla ludzkości jest planetoida Apophis, odkryta w 2004 roku.

Fot. Max Pixel.

Naukowcy z USA i Rosji zapowiedzieli, że istnieje ryzyko, że uderzy on w Ziemię w piątek, 13 kwietnia 2029 roku, czyli już za 10 lat. Badacze z NASA uspokajają jednak, mówiąc, że faktycznie szansa na zaistnienie takiego zjawiska istnieje, lecz wynosi ona 1 do 250 tysięcy, więc nie powinniśmy wpadać w panikę, chyba, że szacowania zmienią się na naszą niekorzyść.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news