FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W jaki sposób wyliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza? To proste!

Błyskawica może nas dosięgnąć nawet, jeśli znajdujemy się kilkadziesiąt kilometrów od jej źródła. Warto więc nauczyć się prostej sztuczki, wyliczania odległości w jakiej znajduje się burza. Będziemy wówczas bezpieczniejsi.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Warto też wiedzieć, jak daleko znajduje się burza, bo wówczas będziemy świadomi, ile czasu pozostało nam do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Piorun, czyli wyładowanie elektryczne, to nic innego jak światło, które porusza się z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę.

To oczywiście najszybsza znana człowiekowi prędkość. Natomiast grzmot, to po prostu dźwięk, który rozchodzi się z szybkością tylko 340 metrów na sekundę, a więc niemal 900 tysięcy razy wolniej od światła.

Wiemy już, że dźwięk jest znacznie wolniejszy od światła. W ten sposób, kiedy zobaczymy błyskawicę przecinającą niebo nad nami, zanim usłyszymy huk, musi minąć pewien czas. Zależy on od odległości w jakiej znajduje się piorun.

Aby dowiedzieć się jaka jest to odległość, wystarczy tylko policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to wówczas wiemy iż piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli 5 sekund to 1700 metrów, a jeśli 10 sekund to 3400 metrów od nas.

Jeśli między błyskiem a grzmotem minie sekunda, a huk przypomina wystrzał z pistoletu, to wskazówka, że burza znajduje się nad nami, a pioruny biją tuż obok i stanowią bardzo poważne zagrożenie, jeśli oczywiście znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub wśród drzew.

W żadnym razie nie stawajcie podczas burzy pod drzewami oraz wszelkimi metalowymi konstrukcjami. Pioruny lubią uderzać w wysokie drzewa, często też ich celem są słupy energetyczne. Jeśli energia pioruna na nas przeskoczy, możemy przypłacić to życiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news