FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Z każdym dniem coraz silniejsze burze z ulewami, gradem i wichurami. Mogą powodować szkody

Wkraczamy w najbardziej wilgotny okres od początku tego roku. Codziennie w różnych regionach kraju będą się pojawiać burze, które mogą być miejscami gwałtowne i powodować szkody materialne, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Tegoroczny sezon burzowy rozkręca się na dobre. Chmury burzowe Cumulonimbus będą nam towarzyszyć codziennie przez następny tydzień. Choć amatorzy błyskawic wyczekują ich z niecierpliwością, to jednak burze będą nie tylko widowiskowym spektaklem, ale też zagrożeniem.

Napływ wilgotnego i bardzo ciepłego powietrza sprawi, że warunki do powstawania burz będą wprost wyśmienite. Strefa najbardziej gwałtownych burz będzie przebiegać nad województwami północnymi, wschodnimi i centralnymi. Najrzadziej grzmieć będzie na południu kraju.

Jednak w perspektywie następnego tygodnia zagrzmieć może niemal wszędzie, miejscami zjawiska będą miały bardzo duże natężenie. Spodziewamy się nie tylko ulew, ale też gradobić i porywistego wiatru, a nawet trąb powietrznych.

Zjawiska te mogą powodować szkody, np. zrywać dachy z zabudowań, uszkadzać sieć energetyczną, niszczyć drzewostan i uprawy, a także powodować podtopienia dróg, budynków i posesji. Choć burze szczególnie będą występować popołudniami i wieczorami, to jednak należy się ich spodziewać przez całą dobę, także w środku nocy.

To będzie nie tylko bardzo wilgotny, ale też ciepły okres z temperaturami maksymalnymi dochodzącymi do 20-25 stopni, a nocami i o porankach spadającymi do 15 stopni. Przy podwyższonej wilgotności powietrza będzie tym samym nieprzyjemnie parno i duszno.

Gdzie pojawią się burze?

W piątek (17.05) zagrzmieć może niemal wszędzie, jednak te najbardziej intensywne burze, a więc i najbardziej niebezpieczne, przejdą nad regionami północnymi, wschodnimi i centralnymi. Zagrożenie największym gradem i trąbami powietrznymi obejmie Warmię, Mazury, Podlasie i północne Mazowsze.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny w może spaść do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem może o średnicy do 3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, miejscami z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Koniecznie śledźcie nasze ostrzeżenia pogodowe.

W sobotę (18.05) burzowo nadal będzie w województwach północnych, wschodnich i centralnych. Tym razem najbardziej gwałtownych zjawisk spodziewamy się w pasie od Warmii przez Mazowsze po Lubelszczyznę. Im dalej na południe i zachód, tym zagrożenie burzami będzie mniejsze.

Na południu szykuje się naprawdę ładna pogoda. Będzie nie tylko bardzo ciepło, ale też słonecznie. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 18 stopni na północnym wschodzie do 24 stopni na południu i w centrum.

W niedzielę (19.05) bez burz jedynie na środkowym południu kraju. Największą ostrożność powinni zachować wszyscy ci, którzy znajdować się będą na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Tam spodziewamy się największych sum opadów, a ryzyko gradu i silnego wiatru będzie najpoważniejsze.

W godzinach popołudniowych, przed nadejściem burz, temperatura sięgnie od 19 stopni na Pomorzu do 26 stopni w Małopolsce. W strefie opadów i burz wilgotność powietrza będzie bardzo wysoka. Osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać dyskomfort.

Jeśli planujecie spędzić weekend na świeżym powietrzu, to zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli ujrzycie granatowe chmury, które będą zwiastować nadciągającą burzę. Nie stawajcie wówczas w pobliżu drzew ani metalowych przedmiotów. Najlepiej schrońcie się w murowanym budynku.

Samochodów nie parkujcie nad studzienkami kanalizacyjnymi, w pobliżu drzew, ani też w zagłębieniach terenu, gdzie często gromadzi się woda, w tym również w podziemnych garażach. Unikajcie takich miejsc, bo poziom wody może się tam podnosić gwałtownie.

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news