FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W górach w weekend spadło prawie pół metra śniegu. Czy bezpiecznie będzie spędzić tam majówkę?

W miniony weekend w góry wróciła prawdziwa zima. Miejscami spadło niemal pół metra śniegu, a szlaki są śliskie i oblodzone. Co ratownicy górscy mówią o warunkach na szlakach podczas majówki? Czy będzie bezpiecznie, a może lepiej wybrać inny kierunek?

Widok z Kasprowego Wierchu na Suchą Przełęcz i Beskid. Fot. TwojaPogoda.pl
Widok z Kasprowego Wierchu na Suchą Przełęcz i Beskid. Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnich kilkadziesiąt godzin na południu kraju minęło pod znakiem wyjątkowo intensywnych opadów. Na nizinach i wyżynach padał deszcz, a wysoko w górach sypał śnieg. W efekcie na tatrzańskich szczytach spadło niemal pół metra białego puchu.

Na Kasprowym Wierchu znów jest aż 110 cm śniegu. Ostatni raz było go tyle 2 tygodnie temu. Chwycił całodobowy mróz, więc puch nie roztopi się do majówki. W dodatku wciąż go będzie przybywać. Po krótkiej przerwie śnieżyce wrócą w poniedziałek (29.04) w drugiej połowie dnia i utrzymają się przez cały wtorek (30.04).

Zamglona panorama Tatr z Zakopanego. Fot. ZOL.pl

Do połowy tygodnia sumy opadów mogą osiągać nawet powyżej 50 mm, co oznacza, że nawet jeśli tylko połowa z tego spadnie w postaci śniegu, to pokrywa białego puchu przyrośnie o kolejne około 20 cm. W górach z aurą nigdy nic nie wiadomo, dlatego zawsze trzeba zakładać najmniej pomyślny scenariusz.

Sprawdź pogodę na majówkę w Tatrach >>>

W związku ze śnieżycami tatrzańscy ratownicy zdecydowali się podnieść stopień zagrożenia lawinowego z pierwszego do drugiego. Jednocześnie uprzedzają, że sytuacja lawinowa uległa pogorszeniu. W dolinach szlaki są mokre i błotniste. Do wysokości 1800 metrów n.p.m śnieg jest ciężki i mokry, utrudnia poruszanie się, a powyżej tej wysokości zalegają zaspy oraz depozyty świeżego nawianego śniegu. Na te miejsca należy zwrócić szczególną uwagę.

Widok na Morskie Oko w Tatrach. Fot. TOPR.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Sprawdź pogodę na majówkę w Karkonoszach >>>

W Karkonoszach i w masywie Babiej Góry w Beskidzie Śląskim warunki turystyczne są równie trudne. Tam obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Podobnie, jak w Tatrach, w najbliższych dniach spodziewamy się tam opadów, zarówno deszczu, jak i śniegu. Widzialność może być znacznie ograniczona.

Widok na Halę Gąsienicową w Tatrach. Fot. TOPR.

Na szczycie Śnieżki w Karkonoszach pokrywa śnieżna ma obecnie grubość około pół metra i może się jeszcze zwiększać. Opady zaczną słabnąć i ustępować dopiero w czwartek (2.05), ale tylko na jeden dzień. W piątek (3.05) powrót obfitych opadów, tym razem pochodzenia burzowego.

Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić w majówkę >>>

Również końcówka majówki minie pod znakiem częstych, chwilami obfitych opadów, które będą utrudniać warunki turystyczne, a także mogą zwiększać zagrożenie lawinowe. Ratownicy radzą, żeby w trakcie niekorzystnej pogody dla bezpieczeństwa zrezygnować z górskich wycieczek i pozostać w dolinach, gdzie również przygotowano atrakcje.

Źródło: TwojaPogoda.pl / TOPR / GOPR.

prognoza polsat news