FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W USA jak w filmie "Pojutrze". Takiego mrozu jeszcze nie było. Odczuwalnie minus 60 stopni

Mieszkańcy północnych regionów Stanów Zjednoczonych przeżywają największą falę mrozów w swoim życiu. Nie dość, że jest lodowato, to jeszcze porywiście wieje. Władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach, bo liczba osób, które zamarzły, wciąż rośnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Obrazki z północnych stanów USA przypominają kadry z głośnego filmu „Pojutrze”, w którym zobrazowano zagładę ludzkości w obliczu nagłego ochłodzenia klimatu i nadejścia nowej epoki lodowcowej. Nic więc dziwnego, że nagłówki gazet i serwisów internetowych grzmią: mroźna apokalipsa, lodowe piekło, epoka lodowcowa i arktyczny podmuch.

Zazwyczaj uważamy, że to przesada, jednak tym razem trzeba dmuchać na zimne, i to dosłownie, bo tak potężnych mrozów nie notowano jeszcze nigdy w całej historii amerykańskiej meteorologii, a trzeba podkreślić, że ciągłe pomiary prowadzi się tam aż od drugiej połowy osiemnastego wieku!

Owszem, zdarzały się fale siarczystych mrozów, ale temperatura nigdy nie spadała poniżej minus 30 stopni. W dodatku oprócz samej ekstremalnie niskiej temperatury, występują porywiste podmuchy wiatru, przekraczające 50 km/h, które obniżają temperaturę odczuwaną przez receptory zawarte w skórze policzków i nosa nawet o 20 stopni w porównaniu ze wskazaniami termometrów.

Najbardziej lodowato w USA jest przy pograniczu z Kanadą. W stanie Minnesota temperatura spada już do minus 40 stopni. Wyjątkowo mroźne powietrze pochodzenia arktycznego spływa znad północnej Kanady, gdzie jest niemal 50 stopni poniżej zera.

Jednym z największych miast na drodze mroźnego powietrza jest Chicago. To właśnie tam w środę (30.01) o świcie odnotowano minus 31 stopni, a więc zaledwie 2 stopnie powyżej dotychczasowego rekordu zimna z 20 stycznia 1985 roku. Temperatura odczuwalna przy silnym wietrze spadnie do około minus 50 stopni.

Jeszcze zimniej było o świcie w czwartek (31.01) w miejscowości Thief River Falls w stanie Minnesota, gdzie podmuchy lodowatego wiatru sprawiły, że odczuwalnie było aż minus 60 stopni. Wystarczy przebywać zaledwie kilka minut na mrozie, aby doznać groźnych odmrożeń, a nawet zamarznąć.

Temperatury odczuwalne w Ameryce Płn. w dniu 30 stycznia 2019 roku. Fot. Meteociel.fr

W Chicago jest i nadal będzie równie zimno, co na Antarktydzie, gdzie na biegunie południowym temperatura spada do minus 33 stopni, a także na szczycie Mount Everestu, gdzie z kolei notuje się minus 32 stopnie.

Ulice miasta, jak w filmie „Pojutrze”, są opustoszałe. Mieszkańcom polecono pozostanie w domach, aby nie narażać się na ekstremalnie niskie temperatury. Zamknięto szkoły i niektóre zakłady pracy. Otwarte są natomiast wszystkie noclegownie dla bezdomnych.

Służby miejskie bez przerwy usuwają awarie, które podczas skrajnego mrozu są na porządku dziennym, a więc pękające rury wodociągowe oraz szyny i tory kolejowe, a także zerwane linie energetyczne. Każda taka sytuacja prowadzi do przerw w dostawach ciepłej wody, prądu i ogrzewania oraz wstrzymania komunikacji miejskiej, a na to podczas silnego mrozu nie można sobie pozwolić.

Amerykanie mierzą się z tak prozaicznymi problemami, jak zamarznięte zamki w drzwiach budynków oraz nie dające się otworzyć i odpalić auta. Marzną na przystankach w oczekiwaniu na spóźniający się autobus, trzymając w ręku błyskawicznie rozładowujący się telefon.

Niestety, liczba ofiar wciąż rośnie. Według ostatnich bilansów zmarło już 6 osób. Ofiarą mrozów padają też zwierzęta, zwłaszcza ptaki, które nie mają gdzie się ogrzać. Zamarzają na kość także lisy i wilki, a także psy i koty. Służby proszą mieszkańców o uchylanie okienek w piwnicach, aby koty mogły się schronić w cieple.

Donald Trump, prezydent USA, który słynie z tego, że neguje zjawisko ocieplenia klimatu, zapytał na Twitterze, gdzie się ono podziało w obliczu rekordowego mrozu:

Na pięknym środkowym zachodzie temperatury odczuwalne spadające do minus 50 stopni są najniższe jakie kiedykolwiek odnotowano. W najbliższych dniach spodziewać się trzeba jeszcze większego mrozu. Ludzie nie mogą przebywać na zewnątrz nawet przez kilka minut. Co do cholery dzieje się z globalnym ociepleniem? Proszę, wracaj szybko, potrzebujemy cię! - napisał z przekorą Donald Trump, prezydent USA.

Minimalne temperatury powietrza w dniu 30 stycznia 2019 roku. Fot. ClimateReanalyzer.org

Nietypowe chłody panują też na dalekim południu. Ujemne temperatury notowane są nawet na wybrzeżach Zatoki Meksykańskiej. Miejscami śnieg pada nawet tam, gdzie pojawia się niezwykle rzadko. Biały puch otula palmy, które kojarzą się nam z klimatem tropikalnym.

Mrozom ostają się tylko niektóre regiony Kalifornii i Florydy, choć także tam ochłodziło się średnio o 10 stopni, a tamtejsi mieszkańcy, przyzwyczajeni do niezwykle łagodnych zim, skarżą się na przeszywający ziąb, który ogranicza ich aktywność poza domem.

Dobra wiadomość jest taka, że tęgi mróz długo się nie utrzyma. Jeszcze przed końcem tygodnia nastąpi olbrzymie ocieplenie. W Chicago temperatura w niedzielę (2.02) wzrośnie do plus 15 stopni, a więc o całe 45 stopni w ciągu zaledwie 72 godzin. Znów będzie ekstremalnie, ale nie zimno, lecz ciepło. W przyszłym tygodniu mróz wróci, ale będzie lżejszy, około 15-stopniowy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NWS / NOAA.

Komentarze

prognoza polsat news