Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Poczujcie gwiaździstą noc, koniecznie z założonymi słuchawkami lub podkręconymi głośnikami.
Gwałtowne burze przeszły nad wieloma regionami Polski. Najbardziej dały się we znaki we wschodniej połowie kraju. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) strażacy interweniowali już 400 razy. Bez prądu jest 52 tysiące odbiorców, w tym 50 tysięcy na samym Mazowszu, a najwięcej, bo 37 tysięcy, w Warszawie. To skutek porywistego wiatru, który łamał gałęzie, a te upadając na linie energetyczne powodowały ich uszkodzenia. Doszło też do licznych podtopień. Na szczęście nikt nie został ranny. Cieszą się mieszkańcy regionów południowo-wschodnich, gdzie wreszcie przeszły ulewy, pierwsze od kilku tygodni. Jutro od burz odpoczniemy. A tak wyglądała pierwsza popołudniowa burza nad Warszawą:
Mroczne chmury, zalążek trąby powietrznej, tęcza i promienie zmierzchowe na Waszych fotkach.
Mroczne chmury nad Podhalem. Fot. Aneta.
Podwójna tęcza w okolicach Lublina. Fot. Andrzej Kalus.
Chmura szelfowa w Obicach w woj. świętokrzyskim. Fot. Mikołaj.
Chmura szelfowa w okolicach Gorzkowic w woj. łódzkim. Fot. Dominik.
Promienie zmierzchowe w okolicach Opoczna w woj. łódzkim. Fot. Leszek Rogulski.
Chmura szelfowa w woj. świętokrzyskim. Fot. Anna.
Chmury w Motarzynie w woj. pomorskim. Fot. Łukasz Dziaczyński.
Lejek kondensacyjny w Bojszowach w woj. śląskim. Fot. Monika.
Pięknym zachodem Słońca życzymy Wam miłego wieczoru :)
Po popołudniowej burzy niebo nad stolicą rozpogodziło się, ale to nie był jeszcze koniec kaprysów aury. Właśnie w tej chwili nad Warszawą przetacza się kolejna komórka burzowa, która zrodziła się około godziny 17:30 w rejonie Włocławka. Grzmotów jest niewiele, zdecydowanie więcej jest deszczu, który grubą zasłoną na poniższym zdjęciu przysłania od zachodu panoramę miasta. Ulewa nie potrwa długo, jeszcze przed zachodem Słońca znów się rozpogodzi. Tymczasem na ulicach wciąż trwa sprzątanie po wcześniejszej nawałnicy, która połamała wiele drzew, paraliżując przy tym ruch drogowy i komunikację tramwajową.
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
Tegoroczna wiosna przyniosła nam kapryśną pogodę. Rozpoczęła się bardzo wcześnie, ale później wróciły chłody i śniegu. Gdy wreszcie zrobiło się ciepło, to zaczęło bez końca padać. Na końcu zjawiła się posucha. Jaka była wiosna w przyrodzie?... Zobacz ją na zdjęciach
Co najmniej 10 osób zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które po południu nawiedziło Grecję i Turcję. Wstrząs był jednak odczuwany również w Bułgarii, Macedonii i Kosowie. Ranni byli w greckiej miejscowości Vrisa, na wyspie Lesbos, u wybrzeży której znajdowało się epicentrum trzęsienia. Wstrząs M6.3 spowodował drżenie budynków i ich uszkodzenia. Lokalne media pokazują gruzowiska na ulicach. Wielu mieszkańców i turystów podczas wstrząsu wybiegło z budynków i zgromadziło się na ulicach i w parkach.
Gwałtowne burze przeszły nad Mazurami, Podlasiem, Mazowszem i Ziemią Łódzką. W ciągu kilkunastu minut ulewnego deszczu i porywistego wiatru temperatura potrafiła spaść z 27 do zaledwie 15 stopni. Tak było m.in. w Radomiu na Mazowszu, skąd zdjęcie wskazań termometru po burzy otrzymaliśmy od @Krzysztofa. Teraz burze wędrują nad Lubelszczyznę.
Duże ochłodzenie po burzy w Radomiu w woj. mazowieckim. Fot. Krzysztof.
Nad nami przeszła potężna ulewa. Zobaczcie, jak wyglądała minuta po minucie.
Chmura burzowa nadciągnęła nad Warszawę. Zrobiło się ciemno, porywiście wieje i pada ulewny deszcz. Z różnych części stolicy nadchodzą informacje o połamanych drzewach, a to oznacza utrudnienia w ruchu drogowym i problemy z powrotem do domów w godzinach popołudniowego szczytu. Strefa gwałtownych burz ciągnie się od Podlasia przez Mazowsze po Ziemię Łódzką.
Chmura burzowa w Warszawie. Fot. Dariusz Jakóbczak / TwojaPogoda Facebook.
Chmura burzowa w Warszawie. Fot. Michał.
W samym sercu Grenlandii znajduje się obóz Summit, który w ciepłej porze roku stanowi bazę naukową dla badaczy z całego świata. Ich zadaniem jest analizowanie zmian zachodzących na lądolodzie o grubości nawet 3 kilometrów, którego całkowite roztopienie mogłoby podnieść poziom światowych oceanów o 7 metrów. Życie naukowców w tym niesprzyjających środowisku, nie jest łatwe. Zobaczcie, jak może się skończyć opuszczenie przytulnej bazy, gdy wiatr osiąga 100 km/h, a przy tym wznieca oślepiającą zawieję śnieżną.
W Pakistanie termometry w cieniu pokazały prawie 54 stopnie. To nie tylko najwyższa temperatura zmierzona kiedykolwiek w tym kraju, lecz również jedna z najwyższych na całym świecie. Czy w przyszłości czekają nas coraz potężniejsze fale upałów?... Zobacz cały artykuł
Wschodnią część Morza Egejskiego nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Wstrząs M6.4 miał miejsce dzisiaj o godzinie 14:28. Jego ognisko znajdowało się 8 kilometrów pod dnem Morza Egejskiego, a epicentrum między grecką wyspą Lesbos a tureckim półwyspem Karaburun. Wstrząs był odczuwany w całym regionie, najmocniej zarówno we wschodniej Grecji, jak i w zachodniej Turcji. Lokalne media pokazują wielu mieszkańców opuszczających budynki i gromadzących się na ulicach, skwerach i w parkach. Na chwilę obecną nie ma informacji o szkodach i ofiarach. Region jest aktywny sejsmicznie. W przeszłości potężne trzęsienia ziemi powodowały w Grecji i Turcji olbrzymie zniszczenia i śmierć tysięcy ludzi.
NASA ogłosiła właśnie imiona 12 nowych astronautów, którzy będą uczestniczyli w misjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w przyszłości dostąpią zaszczytu lotu na Księżyc czy Marsa. Agencja opublikowała ich sylwetki w trakcie konferencji, która odbyła się w Centrum Kosmicznym im. Johnsona w obecności wielu polityków, w tym wiceprezydenta USA... Zobacz cały artykuł
@Mateusz uwiecznił przepiękną tęczę, w dodatku podwójną.
Nad Polską coraz więcej chmur i przelotnych, ale chwilami intensywnych opadów deszczu, między którymi pojawiają się przejaśnienia. Na Pomorzu Gdańskim opadom towarzyszą burze i porywisty wiatr. Wiatr wieje z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego, miejscami w porywach do 50 km/h. Temperatura waha się od 15 stopni nad morzem do 24 stopni na południu kraju.
Zdjęcie satelitarne w dniu 12 czerwca 2017 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Nasi czytelnicy informowali wczoraj, że tuż przed zmierzchem na niebie pojawiły się tajemnicze ciemne promienie, które nie przypominały chmur czy smug lotniczych. Zjawisko było widoczne również na zdjęciach satelitarnych. Czym ono było i skąd się wzięło?... Zobacz cały artykuł
Fot. EUMETSAT / Sat24.com
Przez Pomorze przechodzi teraz malowniczy wał szkwałowy. Wielokomórkowy układ burzowy wędruje w kierunku wschodnim i niebawem powinien być widoczny na niebie zachodnim nad Trójmiastem. Przejściu wału towarzyszy bardzo silny wiatr, a następnie ulewny deszcz i burze.
Chmura szelfowa. Fot. Kacper.
To nie będzie spokojny początek tygodnia. Dzisiaj zagrożenie burzami obejmuje niemal cały kraj, ale pojawią się one jedynie lokalnie, a na południu, wschodzie i w centrum mogą być gwałtowne. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
NASA po raz kolejny odłożyła start specjalnej rakiety, która minionej nocy miała rozpylić w jonosferze obłoki strontu, baru i tlenku miedzi, dając widowiskowy pokaz zielono-czerwono-niebieskiej zorzy nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Start rakiety wstrzymano z powodu wtargnięcia niezidentyfikowanej łodzi w strefę ochronną u wybrzeży kosmodromu Wallops Flight Facility w stanie Wirginia. Najbliższy start rakiety ma się odbyć najbliższej nocy o godzinie 3:04 czasu polskiego (wieczorem czasu miejscowego). Naukowcy chcą za pośrednictwem rakiety i rozpylanych metali zbadać, jak tworzy się zorza polarna... Dowiedz się więcej
Fot. NASA.
Poniedziałkowy poranek przynosi sporo pochmurnego nieba i opadów deszczu, które miejscami są intensywne, ale na ogół przelotne. Przejaśnienia pojawiają się w przerwach między kolejnymi falami opadów, a rozpogodzenia jedynie na środkowym południu kraju. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunków południowych, podczas opadów nasila się. Temperatura wynosi od 13 stopni na południowym wschodzie do 22 stopni na południowym zachodzie.
Piorun uderzający w stok górski we Francji wydaje się być potężny, ale w rzeczywistości ma grubość kciuka. O wiele większa jest jego długość, bo osiąga nawet 10 kilometrów, od wnętrza chmury burzowej aż po powierzchnię ziemi. Pamiętajcie, że porażenie piorunem może się okazać śmiertelne, dlatego w górach należy unikać przebywania podczas burzy na graniach.
Ciśnienie spada od ponad doby, przez ten czas obniżyło się o 10-15 hPa. Zacznie rosnąć dopiero od późnego popołudnia. W tej chwili na barometrach mamy od 1007 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południowym wschodzie.